İsrail televizyonu: ABDnin ültimatomunun ardından Sudan İsraille normalleşme kararı aldı

0
7

ABD yönetiminin İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalaması için Sudana ültimatom verdiği, Hartum yönetiminin de bunu kabul ettiği ileri sürüldü.

İsrail’in “I24News” televizyonunda yer alan haberde, ABD’li ve Sudanlı yetkililerin dün Hartum yönetiminin İsrail’le ilişkileri normalleştirmesi konusunda “hararetli” bir görüşme yaptığı iddia edildi. Görüşmede ABD tarafının, İsrail ile ilişkileri normalleştirmesi için Sudan’a ültimatom verdiği ve Hartum yönetiminden 24 saat içinde cevap istediği savunuldu. İsrail ile ilişkileri normalleştirmesi karşılığında ABD’nin Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarmayı önerdiği belirtildi. Sudan’ın öneriyi kabul ettiği iddia edilirken, resmi makamlardan ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Sudanlı ve ABD’li yetkililer geçen ay Abu Dabi’de gerçekleştirdikleri toplantıda Hartum’un İsrail ile ilişkileri normalleştirmesi konusunu görüşmüş ancak bir sonuç alınamamıştı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/israil-televizyonu-abdnin-ultimatomunun-ardindan-sudan-israille-normallesme-karari-aldi-6330841 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × three =