İtalya’da Yeni Hükümet Yemin Ederek Göreve Başladı!

İtalya’da seçimlerden sonra üç aya yakın br zaman alan yeni hükümet kurma işlemi tamamlandı. Yeni hükümet Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin ederek görevine başladı.

0
71

İtalya’da seçimlerden sonra üç aya yakın br zaman alan yeni hükümet kurma işlemi tamamlandı. Yeni hükümet Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin ederek görevine başladı.

İtalya’da seçimler 4 Mart 2018 tarihinde gerçekleşmişti. Seçimlerden sonra geçen üç aylık süreçte yeni hükümetin kurulması için birçok görüşme yapılmıştı. Hükümet kurma konusunda iki farklı görüşün anlaşma sağlanması ile birlikte süreç hızlanmıştı. Yeni hükümet, bugün İtalya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin ederek görevine başladı.

İtalya seçimlerinde en çok oyu  sistem karşıtı olan ve popülist bir yaklaşım sergileyen Beş Yıldız Hareketi almıştı. İkinci sırada ise göçmen karşıtı politikalar yürütmekte olan Lig Partisi yer almıştı. İki parti, iki partiye de üye olmayan bir kişinin başbakan olması şartıyla yeni hükümet kurma konusunda anlaşmıştı. İtalya’nın yeni başbakanı hukuk profesörü olan ve ülke genelinde çok tanınmayan Giuseppe Conte oldu. İki parti lideri de başbakan yardımcısı olarak görev başı yaptı. Başbakan Yardımcılığı’na ek olarak Lig Partisi Lideri Matteo Salvani İç İşleri Bakanlığı görevine, Beş Yıldız Hareketi Lideri Luigi di Maio ise de Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine getirildi.

Endişe Avrupa Birliği’ne Yayılmıştı

Koalisyon ile hükümet kuran iki parti de İtalya’da Avrupa Birliği’ne ve Euro’ya karşı birlik olma ihtimali Avrupa Birliği’nde endişelerin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Koalisyon kurulma aşamasında Beş Yıldız Harekatı ve Lig Partisi koalisyonu arasında vergi ve emeklilik reformlarının, yoksullara mali yardımların yer aldığı 57 sayfalık bir hükümet planına da imza attılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + 19 =