Japonya’da Eylül ayında rekor sıcaklık

0
5
Japonya’da Eylül ayında rekor sıcaklık

Japonya’da Eylülde bugüne dek kaydedilen en yüksek sıcaklık değeri ölçüldü. Niigata Eyaletindeki Sanjo şehrinde termometreler bugün ilk kez 40 dereceyi aştı.

Ağustos ayında tüm zamanların en sıcak gününü yaşayarak 41.1 derecelik sıcaklık rekoru kıran Japonya’da bugün bir ilk daha yaşandı. Termometreler bugün şimdiye dek Eylül ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık olan 40.2 dereceyi gösterdi. Niigata Eyaleti’ndeki Sanjo şehrinde yerel saatle 13.00 sıralarında rekor sıcaklık ölçüldü. Ülkede etki gösteren tayfunun neden olduğu sıcak hava dalgası ile hava sıcaklığının bu denli yükseldiği tahmin edilirken, uzmanlar bölge halkını sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaya ve zorunlu haller dışında dışarı çıkmaktan kaçınmaya çağırdı.SICAK ÖLDÜRDÜÖte yandan ülkenin Kagawa Eyaleti’ndeki Takamatsu şehrinde anneleri tarafından arabada bırakılan 3 ve 6 yaşlarındaki iki kız kardeş aşırı sıcak nedeniyle hayatını kaybetti. Söz konusu şehirde de bugün şimdiye kadarki en yüksek Eylül ayı değeri olan 37.6 derecelik sıcaklık görüldüğü açıklandı.GEÇEN AY DA REKOR KIRMIŞTIAğustos ayı boyunca aşırı sıcaklar nedeniyle zor günler yaşayan Japonya’da ülke tarihinin en sıcak günü yaşanmış, Shizuoka Eyaleti’ndeki Hamamatsu şehrinde termometreler 17 Ağustos saat 12.10’da 41.1 dereceyi göstermişti. Ağustos süresince ülke genelinde binlerce kişi sıcağa bağlı şikayetler nedeniyle hastanelere akın etmişti.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/japonyada-eylul-ayinda-rekor-sicaklik-6296871 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 5 =