Kırsal kalkınma için 26.5 milyar TL hibe

0
11
Kırsal kalkınma için 26.5 milyar TL hibe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ulusal kaynaklı ekonomik ve kırsal altyapı yatırımlarımız kapsamında, Genç Çiftçi, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller, ORKÖY projeleri ve Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) dahil bugüne kadar toplam 480 bin projeye reel rakamlarla 26.5 milyar lira hibe desteği ödedik” dedi.

 Pakdemirli, çevrim içi gerçekleştirilen Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı (UKAFEST) Kongresi’nin açılışına katılarak bir konuşma yaptı.Kırsal alanlarda üretim, katma değer ve istihdam sağlanması için birçok destek, teşvik ve hibe sağladıklarına dikkati çeken Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:480 bin proje“Bu doğrultuda, ulusal kaynaklı ekonomik ve kırsal alt yapı yatırımlarımız kapsamında, Genç Çiftçi, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller, ORKÖY  projeleri ve IPARD hibeleri dahil bugüne kadar toplam 480 bin projeye reel rakamlarla 26.5 milyar lira hibe desteği ödedik. Bu destekler sayesinde, kırsalda reel olarak yaklaşık 48.5 milyar liralık yatırım yapıldı, 350 bin yeni istihdam oluşturuldu. Ekonomik yatırımların süresini de 2025 yılına kadar uzattık. IPARD kırsal kalkınma destekleri ve ORKÖY kredileri de devam ediyor. 2022’ye kadar manda, damızlık küçükbaş yatırımı, damızlık koç – teke alımı, kaz ve hindi  yetiştiriciliği, ipek böcekçiliği ve arıcılık yatırımlarına, konusuna göre yüzde 50 ile yüzde 100 oranında hibe sağlayacağız. Geçen yıl pilot olarak başlayan,  Kırsal Kalkınmada Uzman Eller projesini ülke geneline yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/kirsal-kalkinma-icin-26-5-milyar-tl-hibe-6373968 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + fourteen =