KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye sadece bölgenin değil, dünyanın lider ülkesi

0
5
KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye sadece bölgenin değil, dünyanın lider ülkesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Meis Adası yakınında başlattığı çalışmaların ardından Türkiye’nin ilan ettiği NAVTEX’in haklı bir adım olduğunu söyledi. Türkiyenin desteği ile Kıbrısta güvenli bir şekilde yaşadıklarını söyleyen Tatar, Biz bu bölgedeki petrol ve doğalgaz araştırmaları meselelerinde Türkiye ile beraber hareket etmekteyiz dedi.

Tatar, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin ilan ettiği NAVTEX’in haklı bir adım olduğunu söyleyen Tatar, “Türkiye, sadece bölgenin değil dünyanın lider ülkelerinden birisidir” dedi.Tatar şöyle devam etti:
“Rum-Yunan ikilisinin zaman zaman yaptıkları şımarıklıklara biz alışmış vaziyetteyiz. Türkiye’nin KKTC ve son dönemde Libya ile yaptığı anlaşmadan dolayı Doğu Akdeniz’deki ezber bozulmuştur. Rum-Yunan ikilisinin kendilerine göre düzenlediği haritaların artık bir geçerliliği yoktur. Bizim haritalarımız daha fazla geçerlidir. Biz bu bölgedeki petrol ve doğalgaz araştırmaları meselelerinde Türkiye ile beraber hareket etmekteyiz.”

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/kktc-basbakani-tatar-turkiye-sadece-bolgenin-degil-dunyanin-lider-ulkesi-6267681 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 16 =