KKTC’de Ayasofya için mevlit ve dua okundu

0
6

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) eski ismi ‘Aya Sofya Camii’ olan Selimiye Camisi’nde Ayasofyai Kebir Camii Şerifinin bugün cuma namazıyla birlikte 86 yıl sonra ibadete açılması dolayısıyla mevlit ve dualar okundu.

Lefkoşa’daki Selimiye Camiisi’ndeki, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin açılışıyla ilgili programa katılan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Cuma namazı çıkışında gazetecilere açıklama yaptı. Tatar, “1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Ayasofya Türklerin yönetiminde olmuştur. Dolayısıyla tekrar cami olarak açılması en doğalıydı. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. Kıbrıs Türk halkının Müslüman aleminin bir parçası olarak ibadetlerini yaptığını ifade eden KKTC Başbakanı, “Bu anlamlı günü burada izliyoruz. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/kktcde-ayasofya-icin-mevlit-ve-dua-okundu-6267661 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 5 =