Kur Artışları Otomotiv Sektörünü Etkiledi!

OSD verilerine göre otomotiv sektörünün hem üretimi hem de ihracatında düşüş oldu. Ancak hem ticari araçlarda hem de ağır ticari araçlarda diğerlerinin aksine artış gözlemlendi.

0
21

OSD verilerine göre otomotiv sektörünün hem üretimi hem de ihracatında düşüş oldu. Ancak hem ticari araçlarda hem de ağır ticari araçlarda diğerlerinin aksine artış gözlemlendi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), bu yılın ocak ile mayıs dönemlerine ait olan üretim, ihracat ve Pazar verilerine ilişkin istatistiklerini açıkladı. Açıklanan veriler kapsamında ülkemizde otomotiv üretimi toplamda yüzde 2 oranında düştü.

Kur Hareketlenmeleri Sektörü Olumsuz Etkiledi

Yayımlanan rapora göre, bu senenin ocak ile mayıs dönemleri arasında otomotiv sektörü geçen seneyle benzer performans gösterdi. Kurlardaki hareketlenmeler sektörü de derinden etkiledi. İhraç edilen araç gruplarında gerilemeler gözlemledi. Bunun sonucunda da bu yılın ilk yarı döneminde sektörde daralma olduğu sonucunu doğurdu.

Sektörde Büyük Düşüş

Ülkemizdeki toplam otomotiv üretimi bu yıl ile geçen senenin ilk 4 ayının kıyaslamasında yüzde 2 oranında düşüş gösterdiği gözlemlendi. Bu düşüşle de toplam üretim 711 bin 999 olarak açıklandı. Sektörün grupları incelendiği zaman otomobil üretiminde yüzde 7 oranında düşüş gözlemlendi. Bu düşüşle de 471 bin 634’e geriledi. Yine söz konusu dönemde traktör üretimiyle beraber toplam üretim incelendiği zaman 734 bin 610 adet olduğu açıklandı.

Ticari Araç Arttı

Sektörün ticari araç grubu diğerlerine göre artış yönlü performans sergiledi. Ticari araç grubunda ocak ile mayıs dönemleri arasında yüzde 9 oranında artış meydana geldi. Benzer şekilde ağır ticari araç grubunda yüzde 34 artış kaydedildi.

Sektörün ihracatı incelendiği zaman ise adet bazında düşüş gözlemlendi. Bu düşüş yüzde 3 oranında oldu. Otomobil ihracatında yüzde 8 oranında daralma gözlemlendi. Otomotiv ihracatında toplamda 577 bin 829 ihracat yapılırken, otomobil grubunda bu rakam 392 bin 522 olarak açıklandı. İhracatta değişim dolar bazında yüzde 18, avro bazında ise yüzde 4 artışa neden oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + eleven =