Kuruluş Osman Geyhatu Han kimdir, ne zaman öldü? Maruf Otajonov nereli, kaç yaşında?

0
8
Kuruluş Osman Geyhatu Han kimdir, ne zaman öldü? Maruf Otajonov nereli, kaç yaşında?

Geyhatu Han karakteri Kuruluş Osman dizisi ile araştırılır hale geldi. Dizide Özbek oyuncu Maruf Otajonovun canlandırdığı Geyhatu Han tarihte kimdir? Kuruluş Osman, ATV ekranlarında ilgiyle izlenen dizilerden ve karakterler izleyicinin büyük ilgisine neden oluyor. Maruf Otajonov kimdir?

Her hafta farklı olaylarla ekrana gelen Kuruluş Osman’ın son bölümünde Geyhatu ile ilgili gelişmeler izleyiciyi meraka sevk etti. Geyhatu Han’ın ölümü üzerine dizide yaşananlar tarih sayfalarını karıştırıyor. Geyhatu’ya can veren Maruf Otajonov kaç yaşında? İşte, biyografisi…GEYHATU HAN KİMDİR?Geyhatu Han, 24 Mart 1295) tarihinde doğdu. Abaka Han’ın oğludur. Abisi Argun Han tarafından 1285 yılında Anadolu’daki Moğol idaresinin başına getirildi. 1286 yılında Aksaray’a kadar gelip bölgedeki beylikleri ağır bir vergiye tabi tuttu. Konya’ya gelerek 2 Haziran 1286’da II. Gıyaseddin Mesud’u tahta oturttu. 1288 yılında Anadolu Selçuklularına isyan eden Eşrefoğulları ile Karamanoğullarını cezalandırmak için düzenlediği seferde Larende ve Karaman bölgesini tahrip etti. Antalya’da bulunduğu sırada Argun Han’ın ölüm haberini alması üzerine Azerbaycan’a dönerken Ahlat yakınlarında 22 Temmuz 1291 tarihinde hükümdarlığını ilân etti. Ancak Anadolu’da Türkmenlerin isyan haberini alınca Azerbaycan’a gitmeyip Şiktur Noyan’ı nâib tayin ederek İlhanlı otoritesine başkaldıran başta Karamanoğulları olmak üzere Türkmen beylerini cezalandırmak üzere Anadolu’ya geri döndü. Larende’yi yağmaladıktan sonra Menteşe, Beyşehir, Kütahya ve Denizli topraklarına saldırıda bulundu. 23 Aralık 1291’de Denizli’yi ele geçirdi. Şubat 1292’de Konya’ya gelen Geyhatu Han, bir süre sonra Azerbaycan’a dönerek 29 Mayıs 1292’de Aladağ’da tahta çıktı.Geyhatu, 21 Mart 1295’de Hemedan civarında yapılan savaşta Baydu’ya yenilerek Mugan’a kaçtı. Ancak kısa süre içerisinde yakalanarak 24 Mart 1295 tarihinde idam edildi.MARUF OTAJONOV KİMDİR?Otajonov, Şubat 1961 yılında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de dünyaya geldi. Kuruluş Osman isimli dizi ile adını duyuran usta oyuncu günümüze kadar Özbekistan, İran ve Rusya gibi ülkelerde de sinema ve dizilerde rol adı. Taşkent Devlet Tiyatro Enstitüsü’nden mezun oldu. Ayrıca Rusya Moskova’da Yüksek Yönetmenlik kursu ve Leningrad’da sahne eğitimi almıştır.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/cadde/kurulus-osman-geyhatu-han-kimdir-ne-zaman-oldu-maruf-otajonov-nereli-kac-yasinda-6381674 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 5 =