Kütahya’daki Bir Azot Fabrikasında Patlama! Ekipler Sevk Edildi!

0
7
Kütahya'daki Bir Azot Fabrikasında Patlama! Ekipler Sevk Edildi!

Kütahya’daki bir azot fabrikasında patlama olduğu yönünde suç duyurusu üstüne vaka yerine fazlaca sayıda itfaiye, sıhhat ve polis ekibi sevk edildi.

Kütahya’daki bir azot fabrikasında patlama olduğu yönünde suç duyurusu üstüne vaka yerine fazlaca sayıda itfaiye, sıhhat ve polis ekibi sevk edildi.

Kütahya-Eskişehir karayolunun 7’nci kilometresinde bir firmaya ilişkin azot fabrikasında patlama olduğuna yönelik itfaiye ve polis ekiplerine suç duyurusu geldi.

Bunun üstüne vaka yerine fazlaca sayıda ekip sevk edildi.

Kentin bazı noktalarından duyulduğu belirtilen patlama sebebiyle fabrikadan sarı dumanlar yükseldiği öğrenildi.

Vaka yerine giden takımlar ve gazetecilerin yoğun dumandan etkilenmemesi için maske taktıkları bildirildi.

 “İlk Araştırmada Herhangi Bir Can Kaybı ve Yaralanma Yok”

Kütahya Valisi Ömer Toraman, azot fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin, “Meydana getirilen ilk araştırmada herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı, tesisin bacasında meydana gelen bir gaz sıkışmasından kaynaklandığı anlaşıldı.” dedi.

Toraman, vaka yerinde gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, saat 20.45 civarında kentte “azot fabrikası” olarak malum tesisten gelen patlama sesinin peşinden yükselen yoğun dumanın endişeye yol açtığını söylemiş oldu.

İlgili tüm ekiplerin derhal vaka yerine intikal ettiğini dile getiren Vali Toraman, şunları kaydetti:

“Meydana getirilen ilk araştırmada herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı, tesisin bacasında meydana gelen bir gaz sıkışmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Doğal bu bizleri sevindirdi. Şu an içeride çalışan arkadaşlarımız da dahil olmak suretiyle herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz mevzusu değil. Çevreye herhangi tesiri olan bir hadise de değil. Dolayısıyla şu anda tüm arkadaşlarımız, sıhhat, AFAD, itfaiye teşkilatımız, görevli tüm dostlar burada bulunuyorlar. Her türlü ihtimale karşı bekliyorlar sadece hadisenin herhangi bir risk oluşturmadığını, dolayısıyla yurttaşlarımızın müsterih olmasını ifade etmek isterim.”

“Herhangi Bir Risk Teşkil Edecek Mahiyette Değil”

Vali Ömer Toraman, bir gazetecinin “Amonyak sızıntısı var mı?” sorusu üstüne, “Şu anda o şekilde bir tespitimiz yok. AFAD ekiplerimiz duyarlı ölçüm cihazıyla ölçümler de yapıyor. Bacadan normalde çıkması ihtiyaç duyulan gazın birikerek topluca çıkmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. Kısaca normalde baca gazı bu. Yoğun duman olarak gördüğümüz gaz düzgüsel baca gazı. İnsanlara herhangi bir risk teşkil edecek mahiyette değil.” ifadelerini kullandı.

Bu tür tesislerin mühim ve tehlikeli sonuç bulunduğunun altını çizen Toraman, bu şekilde tesislerde güvenliğin en üst seviyede tutulması icap ettiğini sözlerine ekledi.

“Sağlığa ve Çevreye Tehdit Oluşturacak Negatif Bir Durum Yok”

Vali Toraman, yapmış olduğu yazılı açıklamada, patlamanın peşinden lüzumlu çalışmaların yapıldığını belirterek “Vaka yerinde AFAD İl Müdürlüğü, itfaiye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün teknik ekipleri tarafınca meydana getirilen duyarlı ölçümler sonucunda halk sağlığına ve çevreye tehdit oluşturacak herhangi negatif bir durum tespit edilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan, duyarlı ölçümlerin belirli aralıklarla bir süre daha devam edeceği öğrenildi.

Akşam saatlerinde Kütahya-Eskişehir kara yolunun 7. kilometresindeki bir azot fabrikasında meydana gelen patlama sebebiyle vaka yerine fazlaca sayıda itfaiye, sıhhat ve polis ekibi sevk edilmişti. Gaz sıkışmasından kaynaklandığı belirlenen ve kentin büyük bölümünde duyulan patlamada, herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 4 =