Kuzey Kore ABD Görüşmelerinden Memnun Değil!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bir süredir Kuzey Kore’de nükleer konu ile alakalı müzakereler gerçekleştiriyordu. Müzakerelerin tamamlanması ile birlikte Kuzey Kore cephesinden açıklama yapıldı.

0
63

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bir süredir Kuzey Kore’de nükleer konu ile alakalı müzakereler gerçekleştiriyordu. Müzakerelerin tamamlanması ile birlikte Kuzey Kore cephesinden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Kuzey Kore yönetiminin baskı ile, tek taraflı olacak şekilde nükleer silahsızlanmaya zorlandığının bilgisi paylaşıldı.

Güney Kore merkezli haber ajansı olan Yonhap’tan aktarılan bilgiye göre Pyongyang’da gerçekleşen görüşmeler sonrasında Tokyo’ya hareket eden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, uçakta basın mensupları ile bir araya gelerek soruları yanıtladı. Görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ifade eden Pompeo, yapılan görüşmelerde temel konuların neredeyse hepsinde bir aşama kaydedildiğini, yine de ihtilafa düşülmüş konuların da bulunduğunu belirtti.

“Uygulanabilir Öneriler Gelmedi!”

Pompeo tarafından yapılan iyimser açıklamalara zıt olarak Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan Kuzey Kore merkezli haber ajansı KCNA’ya ABD tarafından Kuzey Kore’ye tek taraflı nükleer silahsızlanma baskısının yapıldığını, ABD’nin beklentiler aksine görüşmelerin verimli geçmesi için uygulanabilir öneriler sunmasını beklediklerini, bu önerilerin gelmesi halinde onların da olumlu öneriler sunacaklarını, ABD tarafından ‘Tam, Doğrulanabilir ve Geri Dönülmez Nükleer Silahsızlanma’ adı ile getirilen önerilerin zirvenin ruhuna uygun olmadığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − 8 =