Libya’da Petrol Zararı 1 Milyar Dolar’a Yaklaştı!

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı olan Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin iki bölgesindeki limanlardan petrol ihracı gerçekleştiremiyor.

0
67

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı olan Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin iki bölgesindeki limanlardan petrol ihracı gerçekleştiremiyor. Bu zamana kadar Hariga ve Petrol Hilali isimli bölgelerden gerçekleştirilemeyen ihracatın mali boyutu 920 milyon Dolar seviyesine ulaştı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı olan Ulusal Petrol Kurumu, yazılı bir açıklama yaparak ortaya çıkan zararın mali boyutu hakkında bilgi paylaşımı yaptı. Hariga ve Petrol Hilali adı verilen bölgelerde yer alan limanlardan ihracat gerçekleştirilememesi yüzünden petrol üretiminin durduğunu, 12,5 milyon varil geriden gelindiğini ifade etti. İhracat işlemlerinin durmasının bu zamana kadar 920 milyon Dolar’lık bir mali boyut oluşturduğunun ifade edildiği açıklamada günlük bazda ortaya çıkan zararın 67 milyon dolar olduğu ifade edildi.

26 Haziran Sonrası Karışıklık Başladı

Eski Petrol Tesisleri Muhafız Birlikleri Komutanı İbrahim el-Cedran’a bağlı olan silahlı gruplar, Haziran ayı içerisinde Hafter güçlerinin kontrolü altında olan Petrol Hilali Bölgesi’ne büyük saldırılar gerçekleştirmiş, Cedran’a bağlı olan güçler alandaki bazı bölgeleri etkisi altına almayı başarmıştı. Hafter’e bağlı güçler tarafından savaş uçakları eşliğinde gerçekleştirilen saldırılar ile 21 Haziran tarihinde Petrol Hilali Bölgesi tekrar Hafter’in kontrolüne geçmiş, General Halife Hafter’ıa bağlı olan grupların sözcüsü Ahmed el-Mismari de 26 Haziran 2018 tarihinde petrol ihraç edilen limanların Trublusta yer alan Ulusal Mutakabat Hükümeti’ne değil, Tobruk’ta yer alan yönetime bağlı petrol kurumuna devredilmesi yönünde karar alındığını duyurmuştu.

Petrolün el değiştirmesi aşamasında Avrupa Birliği de Trablus’a bağlı petrol kurumu dışında bir kurumdan petrol almayacağını duyurması ile birlikte Libya’daki petrol krizi farklı bir boyuta geçmişti. Haziran ayı öncesinde günlük 1,5 milyon varil olan üretim, şu anda 500 bin varile kadar gerilemiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × one =