Macrondan Beyruttaki patlamayla ilgili flaş açıklama

0
7
Macron'dan Beyrut'taki patlamayla ilgili flaş açıklama

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beyrut Limanındaki patlama için şeffaf bir soruşturma yürütülmesi ve yolsuzlukla mücadele edilmesi çağrısında bulundu. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macrondan Beyrut Limanındaki patlamanın uydu görüntülerini istedi. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Lübnanın iç işlerine karıştığına yönelik eleştirileri reddetti.

 Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Macron, mevkidaşı Mişel Avn, Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya geldi.Lübnan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Macron, “Beyrut Limanı’ndaki patlamaya ilişkin soruşturmanın, gerçekte ne olduğunun öğrenilmesi için şeffaf bir şekilde yapılması gerekiyor.” dedi.
Sokaklardaki insanların öfkeli olduğunu hissettiklerini, Avn, Diyab ve Berri ile açık ve şeffaf bir şekilde konuştuğunu aktaran Macron, “Yolsuzlukla mücadele için hızlı siyasi girişimler başlatılmalı. Lübnan yıllardır ekonomik kriz sıkıntısı yaşıyor. Bu krizin çözümü için siyasi girişim gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Tıbbi yardım ve itfaiyecilerin bulunduğu 3 uçağın Lübnan’a ulaştığını kaydeden Macron, ilaç, gıda ve yeniden imar malzemelerinden oluşan yardımlar göndermeye devam edeceklerini dile getirdi.
Macron ayrıca Beyrut ziyaretinin, “Fransa halkının Lübnan halkıyla dayanışma içinde olduğu mesajını vermek”, “yaralılar ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanında olmak” ve “patlamanın nedenine ilişkin bir açıklama duymak” gibi hedefleri bulunduğunu ifade etti.
Bu sabah Beyrut’a gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, patlamanın yaşandığı bölgeyi ziyaret etmişti.
Burada yaptığı açıklamada, “Lübnan’a koşulsuz yardımın öncelikli olması gerektiğini” vurgulayan Macron, Lübnan’a uluslararası yardımın koordine edilmesi için girişim başlatacağı sözünü vermişti.
Macron ayrıca Fransa’dan gönderilen yardımların yolsuzluk yapanların elinde tükenmeyeceği, doğrudan halka ve sivil toplum örgütlerine ulaştırılacağını söylemişti.
LÜBNAN CUMHURBAŞKANI AVN, MACRON’DAN BEYRUT’TAKİ PATLAMA ANININ UYDU GÖRÜNTÜLERİNİ İSTEDİ
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan Beyrut Limanı’ndaki patlamanın uydu görüntülerini istedi.
Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, başkent Beyrut’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede, Avn’ın Macron’dan olayla ilgili soruşturmada yardımcı olması için patlama anının uydu görüntülerini istediği belirtildi.

Macron’un ise “en kısa sürede görüntüleri temin edeceği” sözünü verdiği aktarıldı.
Lübnan hükümeti dün patlamayla ilgili 5 gün sürecek bir soruşturma yapılacağını duyurmuştu. Ancak parti liderleri, eski başbakanlar ve Lübnan Müftüsü uluslararası bir soruşturma yapılmasını istiyor.
Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.
Patlama sonucu en az 135 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 5 bin kişinin yaralandığı açıklanmıştı.
MACRON, FRANSA’NIN LÜBNAN’IN İÇ İŞLERİNE KARIŞTIĞINA YÖNELİK ELEŞTİRİLERİ REDDETTİ
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Lübnan’ın iç işlerine karıştığına yönelik eleştirileri reddetti.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Macron, Fransız BFMTV kanalına açıklamalarda bulundu.
Lübnan halkının içerisinde bir öfkenin bulunduğunu aktaran Macron, “Lübnan’da Cumhurbaşkanının değişmesinden mi yanasınız?” sorusuna, “Özgür, egemen ve gururlu bir Lübnan’a saygı duyuyorum. Bu öfke gençlerdeki enerjiyi ve halktaki gücü gösteriyor. Son aylarda çok şey kötüye gitti.” şeklinde yanıt verdi.

Macron, gelecek 3 haftanın Lübnan’ın geleceği için belirleyici olacağını söyledi.
Lübnan halkının yanında bulunmanın Fransa’nın sorumluluğu olduğunu ifade eden Macron, Lübnanlı yöneticilere emir vermediğini savundu.
Macron, ülkesinin Lübnan’ın iç işlerine karıştığına yönelik eleştirileri reddederek, “Kardeşlik ve yardım söz konusu. Yanılmayın. Çok taraflılığa ve Lübnan halkının çıkarlarına inanan Fransa rolünü oynamazsa, Lübnan’ın iç işlerine karışan İranlılar, Türkler, Suudlular ve bölgedeki diğer güçler olacak. Bu ülkelerden bazıları bunu Lübnan halkının aleyhine kendi jeopolitik ve ekonomik çıkarları için yapacak.” dedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile patlamanın yaşandığı Beyrut Limanı’nı ziyaret etmişti. Macron ayrıca Avn, Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya gelmişti.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/macrondan-beyruttaki-patlamayla-ilgili-flas-aciklama-6276525 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 1 =