Milyonlarca akıllı cihaz risk altında

0
8
Milyonlarca akıllı cihaz risk altında

ABD merkezli siber güvenlik firması Forescout Technologies’den uzmanlar milyonlarca akıllı cihazın, kullandığı bir yazılımdaki güvenlik açığı nedeniyle hacklenmeye karşı savunmasız olduklarını ortaya koydu.

Şirketin yayınladığı raporda, tahmini 150 üreticinin cihazlarının potansiyel olarak savunmasız olduğu belirtilirken, ağa bağlı termometreler, kameralar, akıllı fişler ve yazıcıların da aralarında bulunduğu cihazların ofis, sağlık hizmetleri ve endüstriyel kontrol sistemleri gibi pek çok farklı alanda kullanıldığı açıklandı. Güvenliğe dikkat edilmeden tasarlanan bu internet bağlantılı cihazlar arasındaki iletişimi TCP/IP adı verilen bir teknoloji aracılığıyla yöneten temel internet yazılımında güvenlik açığı olduğu bildirildi. Bu rapor üzerine, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı bir bülten yayınlayarak kullanıcıların önlem almalarını tavsiye etti.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/milyonlarca-akilli-cihaz-risk-altinda-6378880 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen + 2 =