Muğla’daki Yangın Saatlerdir Sürüyor!

0
15
Muğla'daki Yangın Saatlerdir Sürüyor!

Muğla Dalaman’da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle Göcek’e sıçradı. 18. saatte denetim altına alınabilen yangının çevreye ziyanı kameraya yansıdı.

Muğla’nın Dalaman ilçesinde, dün saat 15.10 sıralarında çıkan ve Fethiye’ye sıçrayan orman yangını 18. saatinde denetim altına alındı. Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, rüzgarın etkisiyle Fethiye’nin gezinsel Göcek Mahallesi’ne kadar ulaşan yangınla ilgili izahat yapmış oldu.

Dün öğleden sonrasında Dalaman Karacağaç mahallesinde başlamış olan ve peşinden Fethiye’nin Göcek Mahallesine sıçrayan orman yangını ortalama 300 hektarlık alanda etkili oldu. Gece süresince bazen tesirini arttıran rüzgar sebebiyle sarp arazide gece süresince devam eden orman yangını sabah saatlerinde rüzgarın dinmesi ile tesirini düşürdü.

Sabah erken saatlerde helikopterlerin sık sık yanan alanlara sorti yapması sonucu yangının ilerlemesi durduruldu. Yangının ormanda oluşturduğu tahribat gün ağarınca ortaya çıktı. Yanan kızılçam ormanlık alanlarında yaşam dururken, hala yanan ağaçların olduğu görüldü.

Bakan Pakdemirli Izahat Yapmış oldu

Muğla’ya gelen Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın bölgesini havadan helikopterle inceledikten sonrasında Göcek Orman Şefliği’nde yetkililerden brifing aldı, peşinden da basın mensuplarına izahat yapmış oldu. Bakan Bekir Pakdemirli, “Dalaman’da tarladan çıkan bir yangın. Kayadibi Mahallesi’nde ilerlemesi devam ediyordu. Bu ilerleme durdu. Göcek, Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde ilerlemeler dün itibariyle devam etti. Doğal ki önlem amaçlı Kepez ve Taşbaşı mahallelerini boşaltmıştık. Şu an itibariyle mahalleye geri dönüş başladı. Yurttaş gene evlerine dönmüş oldu. Ben yurt dışındaydım. İlk çıkış saatinden itibaren takip ettim. Bu yangın oldukça büyük bir yangın olmamakla beraber, yerleşim yerlerini tehlike arzettiği için ciddiye aldığımız bir yangındı. Bildiğiniz gibi, akşam saatinde helikopter uçuşu olmuyor. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte helikopterler çalışmaya katıldı ve hala devam ettiriyorlar. Can ve mal kaybımız yok. Bir tek içinde kimsenin kalmadığı bir butik otel etkilenmiş gözüküyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × three =