Mustafa Kemal’i Bandırma Vapuru ile Samsun’a Ulaştıran Kaptan İsmail Hakkı Bey Kalbi Kırık Öldü!

0
16

Mustafa Kemal’i 100 yıl ilkin Ulusal Savaşın’nin fitilini ateşlemek suretiyle Samsun’a götürmüş olan efsaneleşmiş Bandırma vapurunun kaptanı İsmail Hakkı Bey’in torunu, aslı astarı olmayan söylentiler yüzünden dedesinin kalbi kırık öldüğünü söyledi.

Türk ulusunu bağımsızlığa kavuşturmayı amaçlayan Mustafa Kemal ve 18 tabanca arkadaşını Samsun’a ulaştıran Bandırma vapurunun kaptanı İsmail Hakkı Bey (Durusu), Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında almış olduğu rol ile tarihe geçmişti. Kaptan Durusu’nun 90 yaşındaki torunu Nejat Ulugöl, ulusal kurtuluş mücadelesinin 100’üncü senesinde duygularını ve dedesinin hatıralarını söyledi.

Dedesinin söylenenin aksine Karadeniz’i oldukça iyi bildiğini söyleyen Ulugöl, “Dedem para ödülünü kabul etmedi ve Kasımpaşa’da mütevazi bir yaşam sürdü” dedi.

“Gerçek Bir Vatan Kahramanı”

Bandırma vapuru kaptanlığına 1 Mayıs 1919’da atanan büyük babası İsmail Hakkı Durusu’nun yola çıkmadan bigün ilkin 15 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk ile görüştüğünü özetleyen Nejat Ulugöl, dedesinin kendisini övmekten hoşlanmayan gerçek bir vatan kahramanı bulunduğunu söylemiş oldu. Milliyet’e konuşan Ulugöl, “Dedem ve anneannem Fatma hanımın tek evladı annem Safiye Durusu. Subay olan babam Fehmi Ulugöl evliliğe ilk adımını attı. 3 kardeştik, çocukluğumuz babamın görevleri sebebiyle değişik şehirlerde geçti. Dedem İstanbul’da olduğundan yaz tatillerinde Kasımpaşa’daki evine gittiğimizde hep Bandırma vapurunu sorardık. Oldukça fazla konuşmak istemez, ‘Ben yalnız görevimi yaptım’ demekle yetinirdi. Asla bir kahraman bulunduğunu düşünmez, övgü dolu sözleri sevmezdi. 1940 senesinde vefat edene kadar sakin ve mütevazi yaşadı. Kasımpaşa’da bahçeli bir evi vardı. Meyve ağaçları ve çiçeklerle dolu bahçesinde zaman geçirirdi. Ben, 11 yaşıma kadar tanıdım O’nu. Emekli olduktan sonrasında kendine çekildi” dedi.

“Hiçbir Maddi Ödülü Kabul Etmedi”

Nejat Ulugöl sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dedem Türk ulusunun tekrardan var olmasına şahit olmanın verdiği gururun kendisine yettiğini söyleyerek hiçbir maddi ödülü kabul etmedi. Hatta Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, genç cumhuriyetin ilk yıllarında Bandırma’nın tüm mürettebatıyla görüştü. Mustafa Kemal Atatürk, dedeme emekli maaşının yetip yetmediğini sorduğunda bile aynı cevabı almıştı. Dedem, verilen görevi başarmanın ve Mustafa Kemal Atatürk benzer biçimde bir kurtarıcıyı Samsun’a ulaştırmanın en büyük ödül bulunduğunu söyleyerek bizi öğütlerdi” diye konuştu.

“Dedemizin Kalbi Kırık Hayatını kaybetmesine Üzülüyoruz”

Kaptan İsmail Hakkı beyin, yaygın düşüncenin aksine Karadeniz’i oldukça iyi bilen bir kaptan bulunduğunu söyleyen Ulugöl, “Büyük hata yapılıyor. Dedemin genç, tecrübesiz hatta bu vazife için çekingen bir kaptan olduğu söyleniyor. Tam tersine Karadeniz’i oldukça iyi bilmiş olduğu için seçilmişti. Fakat bu söylentiler sebebiyle kalbi oldukça kırıldı. Bandırma’nın pusulasız olduğu söylentilerine de kızardı. Doğru olan, Mustafa Kemal Atatürk bu kadar mühim bir vazife için dedem benzer biçimde nitelikli bir kaptanı ve Bandırma vapurunu seçmişti. Samsun seferinde İngiliz devriyelerine yakalanmamak için kıyıdan gitmesi de tecrübesini gösteriyor. Biz de halen bu yalanlarla savaşım ediyor, dedemizin kalbi kırık yaşama veda etmesine üzülüyoruz” dedi.

Ulugöl, 100. yıla denk gelen Samsun’daki törenlere valilik yada öteki yetkililer tarafınca çağrı edilmemelerinin kendisini oldukça üzdüğünü söylemiş oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − 1 =