N95 Maske ve Özellikleri

Covid-19 Salgını sebebiyle artık maske kullanımı zorunlu bir hale gelmiştir. Bu dönemde en çok tercih edilen maskelerden birisi de N95 maskesi olmuştur. N95 maskesi diğer muadillerine göre koruyucu özelliği kapmasında havadaki mikrop ve partiküllerin daha verimli bir şekilde filtrelenmesini sağlıyor.

0
67

Covid-19 Salgını sebebiyle artık maske kullanımı zorunlu bir hale gelmiştir. Bu dönemde en çok tercih edilen maskelerden birisi de N95 maskesi olmuştur. N95 maskesi diğer muadillerine göre koruyucu özelliği kapmasında havadaki mikrop ve partiküllerin daha verimli bir şekilde filtrelenmesini sağlıyor. Korona maskesi olarak bilinen N95 ismi ise, havadaki bu partiküllerin yüzde 95’ini filtrelemesinden geliyor.

N95 maskesi satın al, kapsamında bu maskenin herhangi bir virüs, toz, sis vb. bir çok zararlı maddenin etkilerinden korunma sağladığını unutmamalıyız. Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki, kullandığımız hiçbir maske Covid-19 virüsünü tamamen engelleyemez. Bu yüzden maske tek başına yeterli olmadığı için kendi kişisel bakımımıza ve sağlığımıza önem vermeliyiz.

Diğer maskelere nazaran N95, daha kalın ve kullanımı pek de kolay olmayan maskedir. Aynı zamanda maskenin bu tarz kullanımı nefes almayı zorlaştırırken, maskenin içinin nemlenmesi insanlar için biraz da olsa klostrofobik bir his yaratıyor.

N95 Maskesinin Kullanım Süresi

Tüm maskelerin genel bir kullanım süresi olduğu gibi, aralarında en dayanıklı ve en etkili maske olan N95’inde belli bir kullanım süresi vardır. N95 maskesinin gözenekli yapısından dolayı, bu maskenin belli bir süre kullanımından sonra mevcut gözeneklerin tozlar sebebiyle kapanması ve nefes alıp vermekten kaynaklı olarak gözeneklerin çapının büyümesi sebebiyle uzmanlar tarafından günlük olarak değiştirilmesi öneriliyor. Bu yüzden gerçek bir koruma için N95 maske satın al ve günlük olarak değiştirmeyi unutma

Ayrıca, kişinin yaşadığı yerin havasının kirli olup olmaması kilosun ve nefesini ne kadar hızlı alıp verdiği bile N95 maskesinin deformasyon hızını etkiliyor.

N95 Maskesi Nasıl Kullanılmalıdır?

  • İlk kural gerçek bir N95 Maske satın al ve sertifikalarının olup olmadığını araştır
  • N95 maske ’sini takmadan önce kişisel temizliğinizden emin oldun ve kendinizi dezenfekte edin.
  • Kesinlikle maskenin ön tarafına elinizi sürmeyin.
  • Maskeyi yüzünüze oturacak şekilde takın ve herhangi bir yerden hava alıp almadığını kontrol edin
  • Maskelerinizi kullandıktan sonra bir başkası ile kesinlikle paylaşmayın.
  • Kullandığınız maskeyi çıkarttıktan sonra direkt olarak çöpe değil ilk önce bir poşete yâda vb. bir şeyin içine koyun, öyle çöpe atın.
  • Maskeyi çıkarttıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.
  • Gerçek bir koruyucu olan N95 maske satın al ve kimsenin hayatını riske atma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 4 =