Nipah Virüsünden Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 13 Oldu!

Hindistan’da meyve yarasaları tarafından taşınan ölümcül virüs olan Nipah sebebiyle ölen vatandaşların sayısı 13’e yükseldi.

0
14

Hindistan’da meyve yarasaları tarafından taşınan ölümcül virüs olan Nipah sebebiyle ölen vatandaşların sayısı 13’e yükseldi.

Meyve yarasaları tarafından taşınan ölümcül virüs Nipah, Hindistan’daki etki alanını genişletmeye başladı. Hindustan Times’ın yayınladığı habere göre Kerala eyaletinde büyük bir panik yaratan ölümcül Nipah virüsünün yarattığı salgın sebebiyle yaklaşık 10 gündür tedavi altında olan bir asker daha hayatını kaybetti.

Virüs İlk Defa Malezya’da Ortaya Çıktı

Sahip olunan durumun tespit edilmesi için yarasalardan alınan örnekler incelenmeye devam ediyor. Meyve yarasalarının taşıdığı ölümcül virüs Nipah, ilk defa Malezya’nın Nipah bölgesindeki bir salgınla başladığı ortaya çıkmıştı. Nipah virüsünün aynı zamanda biyolojik bir silah olması iddiaları da gündemdeki yerini koruyor. Virüs en çok Singapur’da, Malezya’da, Hindistan’da ve Bangladeş’te görülürken, virüsün meyve yarasaları tarafından taşındığı belirtiliyor.

Nipah virüsü bulaşmış olan insanlarda belirtiler hemen ortaya çıkmıyor. İlk etapta ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, eklem ve kaslarda ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarken, bu belirtiler ışığında hastalık grip türünden bir hastalığı da beraberinde geliştiriyor. Hastalık ilerlemeye devam ettikçe ise belirtiler baş dönmesi, aşırı yorgunluk hissi, bilinçte yaşanan değişiklikler gibi ek etkiler yaratmaya başlıyor.

Halen Bir Aşısı Bulunmuyor!

Halen daha Dünya Sağlık Örgütü’nden edinilen bilgilere göre Nipah virüsü ile mücadele etmek için herhangi bir aşı bulunmuyor. Koruyucu önlemler ile mikroba karşı sürdürülen tedavilerin hastalarda ateşi düşürmesi ve hastalık şiddetini azaltması ortaya çıksa da halen ölümü engelleyebilecek bir çözüm bulunabilmiş değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + one =