Oruç Reis, Akdeniz için görev bekliyor

0
7
Oruç Reis, Akdeniz için görev bekliyor

Türkiyenin sismik araştırma gemisi Oruç Reis, Doğu Akdenizde yapacağı sondaj çalışmaları için Navtex (deniz duyurusu) ilanının ardından Antalya Limanı açıklarında bekleyişini sürdürüyor.

Türkiye’nin, Oruç Reis’in 2 Ağustos tarihine kadar Doğu Akdeniz’de sondaj ve araştırma yapacağını açıklamasının ardından, sismik araştırma gemisi Antalya Limanı açıklarına demirledi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Oruç Reis’in güvenliğini sağlamak için önceki gün Antalya Limanı’na 2 fırkateyn, geminin sondaj ve araştırma yapacağı Meis Adası civarına da 3 fırkateyn gönderdi.Dün sabah saatlerinde ise Antalya’nın Demre ilçesine bir açık deniz römorkörü geldi. TCG İnebolu (A-590) adlı römorkör, Çayağzı Limanı açıklarında demir atarak beklemeye başladı. Kaş’ın Kalkan Mahallesi koyundaki 3 fırkateynin ise dün Akdeniz açıklarına doğru hareket ettiği görüldü.GÖREV EMRİ BEKLENİYORDoğu Akdeniz ve bölgede sondaj çalışması yapacak olan 86 metre boyunda ve 23 metre genişliğindeki Oruç Reis’te 55 personel görev yapıyor. Sismik araştırma gemisi, denizde petrol, gaz sondajı yapmasının yanı sıra, deniz tabanında kıymetli maden araması yapabilecek ileri teknolojik donanıma da sahip. Oruç Reis, görev emrini alır almaz Doğu Akdeniz’e açılacak.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/gundem/oruc-reis-akdeniz-icin-gorev-bekliyor-6267448 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + eleven =