Öztürk: Kentsel Dönüşüm Uygulamaları için 6 Milyar Harcama Yapıldı

Türkiye kentsel dönüşümü hakkında açıklamalarda bulunan Öztürk, bugüne kadar toplamda yapılan harcamaların tutarının 6 milyar 689 milyon lira olduğunu söyledi.

0
45

Türkiye kentsel dönüşümü hakkında açıklamalarda bulunan Öztürk, bugüne kadar toplamda yapılan harcamaların tutarının 6 milyar 689 milyon lira olduğunu söyledi.

Öztürk, Türkiye nüfusunun yüzde 71’lik kısmının, topraklarının ise yüzde 66’lık kısmının 1. Ve 2. Derece deprem kuşaklarında yer aldığını, 2000’den önce inşa edilen yapıların olması ihtimal olan afet riskleri karşısında tehdit unsuru olduğunu söyledi. Bakanlığın öncü olduğu belediye başkanları ve tüm vatandaşların katılımları ile gerçekleştirdiklerini kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında bilgileri aktaran Öztürk, 53 ilde çalışmalara başlanıldığını, 229 tane riskli alanında dönüştürülmek için beklediğini, bağımsız birim tespitinin 656 bin olduğunu söyledi.

Toplamda 28 ilde yeni yerleşim alanı için 89 rezerv alanı belirlediklerini söyleyen Öztürk, rezerv alanlarının toplam büyüklüğünün 40 bin 750 hektar olduğunu, terör olaylarının olduğu bölgelerde yenileme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini, bunlara ek olarak 5 farklı ilde daha 9 yenileme alanlarının olduğunu söyledi.

Öztürk: Kentsel Dönüşüm Uygulamaları için Vatandaşlara 6 Milyar Lira Ödeme Yapıldı

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 4 milyon vatandaşın can güvenliklerinin alınmış olacağını söyleyen Öztürk, söz konusu kişilerin toplamda 1 milyon 235 bin adet bağımsız alanlarda yaşadıklarını, bu alanlar kentsel dönüşüm sürecine girdiğini, bunun içinde toplamda 6 milyar 689 milyon Türk Lirası değerinde destek sağlandığını söyledi.

Dönüştürülmeyi bekleyen 7,5 milyon konutun daha olduğunu söyleyen Öztürk, ilerleyen 15 senelik sürede hedeflerinin her dönemde 500 bin konut yenilemek olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 2 =