Pakdemirli 2021de 24 milyar lira tarımsal destek ödeyeceklerini bildirdi

0
9
Pakdemirli 2021'de 24 milyar lira tarımsal destek ödeyeceklerini bildirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2021 yılında tarımorman sektörüne toplam 24 milyar lira tarımsal destek ödemesi yapılacağını belirtti.

Pakdemirli, yayımladığı yeni yıl mesajında, tarımın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen bu yıl büyüdüğünü ve ülke genelindeki gıda stokları ve market raflarında sıkıntı yaşanmadığını vurguladı.Söz konusu başarının, çiftçinin ve üreticiye ait olduğunu belirten Pakdemirli, “Tarım sektörümüz 2020’de her çeyrekte büyüme göstermiştir. İlk 3 çeyrek ortalamasında tarım sektörü yüzde 5,3 büyüyerek, ekonomimize önemli katkı sağlamıştır.” ifadesini kullandı.Pakdemirli, 2021 yılını da tarımda önemli bir büyümeyle kapatacaklarına inandıklarını belirterek, bu yılın 9 ayında tarımsal hasılanın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20, tarım ve gıda ürünleri ihracatının ise yılın 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 arttığını bildirdi.Birçok ülke salgın döneminde gıda alanında önemli güçlükler yaşarken, Türkiye’de alınan tedbirlerle çiftçi ve üreticilerin çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Pakdemirli, bu gayret sonucunda 83 milyon vatandaşın sıkıntı yaşamadan hayatlarını sürdürdüğünün altını çizdi.Küçükbaşta yıl bazında son 80 yıldaki en fazla artışı sağladıkPakdemirli, salgın döneminde üretimde rekorlar kırdıklarını anlatarak, şu bilgileri paylaştı: “Ülkemizde bitkisel üretimde bu yıl, 2019’a göre 7 milyon ton artışla 124 milyon tona ulaşmış, Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştır. Hayvansal üretimde ise 2020 yılı ilk 6 aylık verilerine göre; büyükbaş hayvan varlığımız bir önceki yıla göre 800 bin baş artışla 18,6 milyon başa, küçükbaş hayvan varlığımız ise 6,6 milyon baş artışla 55,1 milyon başa yükseldi. Küçükbaştaki 6,6 milyon baş artış ile bir yıl bazında miktar olarak son 80 yıldaki en fazla artışı sağladık. Hamdolsun, küçükbaş hayvan varlığında Avrupa Birliği’nde birinci, büyükbaşta ikinci sıradayız.”Tarımda verimliliğin artırılması ve üretimin doğru yönlendirilmesi için tarımsal desteklere, büyük önem verdiklerini belirten Pakdemirli, “2020 yılında; tarımsal destek miktarını 2019’a göre yüzde 37 gibi büyük bir artışla 22 milyar liraya çıkardık. 2021 yılında ise tarım-orman sektörüne yani çiftçimize toplam 24 milyar lira tarımsal destek ödeyeceğiz.” ifadesini kullandı.Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, 2021 yılının üretici ve çiftçiler başta olmak üzere bütün insanlığa sağlık, mutluluk ve bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/pakdemirli-2021de-24-milyar-lira-tarimsal-destek-odeyeceklerini-bildirdi-6394323 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + ten =