Prefabrik Sanayi Yapıları

0
5

Prefabrik sanayi yapıları, imalatı fabrikada gerçekleşen ve inşa edileceği yere taşınarak orada kurulumu yapılan yapılardır. Bu yapılar oldukça pratik kullanışlara elverişli ve maaliyet açısından da uygundur. Prefabrik yapılar, fabrikalarda modern teknoloji yönemleri kullanılarak imal edilmektedirler. Bu sebeple parça parça imal edilmeleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Birçok farklı alan için kullanılabilecek olan bu yapılar, oldukça dayanıklıdır ve son zamanlarda çok sık tercih edilmektedir. Prefabrik sistemler, fabrikada imal edilmesinin ardından inşa edileceği yere taşınarak orada montajı gerçekleştirilir. Ancak bu işlemden önce, inşa edilecek alana dair bir alt yapı çalışması yapılması gerekmektedir.

Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları

Prefabrik yapılar, pek çok kullanım için günümüzde çok sık tercih edilmektedir. Birçok farklı avantajının yanı sıra, maaliyet ve kısa zaman içinde imalat, bu yapıları cazip kılan etkenler arasındadır. Kullanım alanları kişilerin istekleri doğrultusunda farklılık gösterebilse de imalat ve yerleşim işlemleri aynı şekilde olmaktadır. Fabrikada üretimi gerçekleştirilen yapının, uygun yöntemler ile taşınması gerçekleştirilerek, inşa edilmek istenen alanda montaj işlemleri sağlanmaktadır. Bu yapılar ev olarak kullanılabileceği gibi iş yeri olarak da çok sık tercih edilmektedirler. Ayrıca bu yapılar tek veya birden fazla katlı şekilde imal edilebilmektedirler.

Prefabrik sanayi yapıları, ekonomik olmaları, hızlı bir şekilde imal edilebilmeleri ve kişilerin istediği şekilde düzenlenebilmelerinden dolayı birçok farklı kullanıma imkan tanımaktadır. Bu yapılar, prefabrik hastaneler, prefabrik okullar ve iş yerleri şeklinde inşa edilebilmektedirler. Bunların yanısıra konteyner şeklinde imal edilen prefabrik yapılar da mevcuttur. Bunlar, şantiye ve inşaat konteynerleri, duş ve tuvalet konteynerleri, ofis ve büro konteynerleri şeklinde çeşitlendirilebilmektedir. Ayrıca, güvenlik kabinleri, bekçi klübeleri, taşınabilir tuvaletler ve duş kabinleri, ekmek satış noktaları gibi yerler de prefabrik sistemler içinde yer almaktadır.

Prefabrik Yapıların Kullanımının Sağladığı Avantajlar

İnşa edilmesi planlanan yapıların, yerinde inşa dilmesi uzun zaman ve maliyet gerektirmektedir. Bu durum, daha kolay yapıların hızlı bir şekilde inşa edişmesi ihtiyacını doğurmuştur. Farklı farklı kalıpların çıkarılması işlemi hem maliyetli hem de uzunzaman almaktadır. Tek bir kalıp malzemesi kullanılarak birden fazla imalat işleminin gerçekleştirilmesi, hem yapılacak işi hızlandırmakta hem de maliyeti büyük oranda düşürmektedir. Ayrıca betonarma prefabrik yapılar, birçok farklı kullanım alanına imkan tanıdığı ve uzun ömürlü yapılar oldukları için de çok sık tercih edilmektedirler. Prefabrik sanayi yapılarının sağladığı diğer avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Prefabrik yapılarda, imal edilen yapının bölümleri istenilen şekilde yerleştirilebilmektedir. Yani herhangi bir odanın herhangi bir yerde bulunma zorunluluğu yoktur.
  • Yerinde inşa edilen yapılar ile kıyaslama yapıldığında, prefabrik yapılar çok daha esnektir ve depreme karşı dayanaklılığı daha yüksektir.
  • Bu yapılar fabrikada parça parça imal edildikleri için imalatı oldukça hızlı ve kurulumu oldukça kolay gerçekleştirilmektedir.
  • Tek katlı veya çok katlı imal edilebilirler.
  • Farklı birçok kullanım alanı için imal edilebilen prefabrik yapılar, farklı büyüklük ve düzenlemede imal edilebilmeye imkan tanırlar.
  • Yerinde inşa edilen yapılara göre prefabrik yapılarda ses ve ısı yalıtımı çok daha iyidir. Bu da büyük bir avantaj sağlamaktadır.
  • Çatı ve duvar kaplama malzemeleri bu yapılarda çeşitlilik sunmaktadır. Böylelikle kişilerin istekleri doğrultusunda renk seçimi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Yerleştirilmesi aşamasında prefabrik yapıların herhangi bir temele ihtiyacı bulunmamaktadır. Yapıların tek veya çok katlı olmalarına göre değişik uygulamalar yapılmaktadır.
  • Üretimi ve yerleştirilmesi, yerinde yapılar ile kıyaslandığında çok daha temiz ve çevreye zarar vermeden gerçekleştirilmektedir.
  • Maliyet diğer yapılara oranla çok daha düşüktür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − four =