Sevgilisini Böyle Ölüme Sürüklemiş: Korkup Uzaklaşmaya Başlayınca!

0
11
Sevgilisini Böyle Ölüme Sürüklemiş: Korkup Uzaklaşmaya Başlayınca!

Adam arkadaşının ölümüne yol açmaktan yargılanan Michelle Carter’a dair yeni detaylar kan dondurdu.

18 yaşındaki Conrad Roy karbonmonoksit dolu bir araçta kendisini zehirleyerek intihar etmişti. ABD’li gösterim kuruluşu HBO, kız arkadaşı tarafınca intihar etmeye sürüklenen 18 yaşındaki Conrad Roy’un ölümünü mevzu alan “I Love You, Now Die” adlı bir belgesel hazırladı.

İki bölüm olarak yayınlanacak olan belgeselde, adam arkadaşının ölümünden suçlu bulunan 22 yaşındaki Michelle Carter’ın dava süreci, kişilik yapısı ve sorunlu yaşamı ele alındı. Carter ve Roy çiftinin iki senelik beraberliği süresince yalnızca 5 kere karşı karşıya görüştüğü, her ikisinin de klinik depresyon problemi yaşamış olduğu ve bazen intihar etme ve birbirlerini öldürme teşebbüsünde bulunmuş olduğu açıklandı.

İkilinin yaşamış olduğu birlikteliğin sonunda Roy, Carter’ın baskıları sonucu yaşamına son verdi ve vakadan dört yıl sonrasında Carter kendini parmaklıklar ardında buldu.

Carter, adam arkadaşı Roy’a yazdığı, “Çamaşır suyu iç. Niçin çamaşır suyu içmiyorsun? Kendini as. Bir binanın tepesinden atla, kendini bıçakla. Oldukca fazla seçenek var” mesajıyla intihara azmettirmek suçlamasıyla yargılandı.

Kız arkadaşının ruhsal baskılarına daha çok dayanamayan Conrad, içi karbonmonoksit gazı ile dolu kamyona bindi, kendisini araca kilitledi ve zehirlenerek yaşamını yitirdi.

Roy’un ölümünden aylar sonrasında Carter bir arkadaşına, “Ölümü benim hatamdı, onu durdurabilirdim. Onunla telefonda konuşuyordum. Aracın içinden çıktı zira bu şekilde ölecekti, korktu fakat ona araca geri dönmesini söyledim” mesajını yazdı.

İntihar etmesi için motive edici mesajlar gönderen Carter, arkadaşına gönderilmiş olduğu itiraf niteliğindeki mesajların arkasından 2017 senesinde davanın bir numaralı sanığı olarak yargılanmaya başladı ve 30 ay hapse mahkum edilmiş ve yargılama süresi göz önüne alınarak hapis cezası 15 ay olarak belirlenmişti.

Michelle, adam arkadaşına devamlı olarak “Cennette mutlu olacaksın. Doğru vakit ve hazırsın. Bunu yap tatlım” mesajları atıyordu.

Belgeselin ikinci bölümünün Carter’ın savunması ve hakkında azca malum şeyleri mevzu almış olduğu bilgisine yer verildi. Carter’ın ailesi, belgeselin yapımcısı Erin Lee Carr ile mevzu hakkında görüşmek istemedi.

Geçtiğimiz şubat ayında görülen davanın karar duruşmasında Carter’ın son aşama donuk olması ve saçlarını kısa kestirmesi göze çarpmıştı. Taksirle adam öldürmek suçundan yargılanan Carter için verilen cezanın arkasından Roy’un ailesi gözyaşlarına boğulmuştu.

Carter’ın savunmasında, Roy’un kendi yaşamına son verdiği ve Carter’ın mesajlarının intihar vakasındaki tesirinin hapis ile sonuçlanacak ehemmiyet arz etmediği belirtilmişti.

Savunmada Roy’un bin 800 sayfadan oluşan sıhhat kayıtlarına da yer verilmişti.

Ebeveynlerinin boşanma süreci, şiddete maruz kalma, anksiyete bozukluğu, depresyon ve çeşitli intihar teşebbüsleri, kronik hastalık ve uyuşturucu kullanma benzer biçimde sebeplerden dolayı Roy’un aslına bakarsanız intihara eğilimli olduğu öne sürülmüştü.

Oldukca sayıda uzman bu vakayı, ABD’de gençlerin ruhsal bozukluk ve depresyona yatkınlık sorunlarının bir yansıması olarak nitelendiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + three =