Son dakika! Çin ABDye misilleme yaptı! Kapatıyor!

0
7
Son dakika... Çin ABD'ye misilleme yaptı! Kapatıyor...

WashingtonPekin hattında ipler bir kez daha gerildi, Çin yönetimi ABDnin Çıngdu kentindeki konsolosluğunun lisansını iptal etti. Uluslararası ajanslar, gelişmeyi sabah 06.59da son dakika koduyla duyurdu.

Çin hükümeti ABD’ye, ülkenin güneybatısındaki Çıngdu kentinde bulunan ABD Başkonsolosluğunu kapatma talimatı verdi.Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 22 Temmuz’da Çin’in ABD’nin Houston kentindeki başkonsolosluğunun kapatılması talimatının ardından, Çıngdu’daki ABD Başkonsolosluğunun lisansının iptal edildiği bildirildi.
Bakanlık, söz konusu kararı, “ABD’nin mantıksız hamlesine karşı gerekli ve meşru bir cevap” olarak nitelendirdi.
ABD yönetimi 22 Temmuz’da, Teksas eyaletinin Houston kentindeki Çin diplomatik misyonunun 72 saat içinde kapatılması talimatını vermişti.

Hükümet bu karara gerekçe olarak, Çin’in buradaki başkonsolosluğunun “casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığı merkezi” haline gelmesini göstermişti.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/cin-abdye-misilleme-yapti-kapatiyor-6267181 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + 18 =