Son dakika haberi! Suç örgütüne darbe! 67 şüpheli yakalandı

0
6
Son dakika haberi... Suç örgütüne darbe! 67 şüpheli yakalandı

Gelen son dakika haberine göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, internet üzerinden haksız kazanç sağlayan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturmada 67 şüpheli yakalandı

İstanbul Siber Şube ekiplerince bu sabah düzenlenen operasyon, 6 ay önce gelen bir ihbarla başladı. Gelen ihbar üzerine başlatılan çalışmalarda, internet üzerinden kurdukları arkadaşlık sitesi üzerinden bir çok kişiyi dolandırdığı tespit edilen bir şebekeyi belirleyen ekipler, yapılan takip ve işlemeler in ardından harekete geçti. Yapılan çalışmalarda yüksek kazanç vaadiyle jigololuk yaptırmak üzere kandırdığı yüzlerce erkeği daha sonra korkutarak soyan şebekenin, önce “Ayda 10 bin lira kazanmak ister misiniz” diye ilanlar verdiği daha sonra ise kendilerini arayan erkeklere, “Jigolo olarak çalışacaklarını söylediği ve kabul edenler içinde soygun tezgâhını devreye soktuğu belirlendi.Jigololuk yaptırmak üzere anlaştığı kişilere internet üzerinden hesap açan şebekenin, daha sonra kendileriyle ilgilenen kadınlar olduğunu söyleyerek bu erkekleri jigololuğa başlattığı tespit edildi.Her jigolo için bir banka hesabı açan şebekenin bu hesaplar üzerinden ücret ödemesi yaptığı ve daha sonrada jigololardan kendilerine komisyon göndermesi yaptırtIp en sonrada kurduğu çağrı merkezlerinden jigoloları terör örgütlerinin hesaplarına para göndermişsiniz diye korkutarak verdiği jigolo ücretlerinin 5-10 katı miktarlarda para istediği tespit edildi.Kendilerini polis ve savcı olarak tanıtıp “Size yardım edeceğiz” diyen şebeke üyelerinin, aynı hesaba istedikleri paraların yatırılmasının ardından ise paraları kendi hesaplarına aktardıkları belirlendi.

YÜZLERCE ERKEĞİ DOLANDIRDILARYüzlerce erkeği aynı yöntemle dolandırdığı belirlenen başını Ç.Ö. isimli sabıkalı bir dolandırıcının çektiği şebekenin vurgun için 10 ayrı çağrı merkezi kurduysa çalışmalar kapsamında polis tarafından tespit edilirken, şebekenin elebaşı ile birlikte belirlenen 91 mensubunun yakalanması için bu sabah eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Baskınlarda şebeke üyesi 67 şüpheli gözaltına alınırken, baskın yapılan adreslerde dolandırıcılıktan temin edildiği değerlendirilen 7 bin dolar döviz ile 271 bin lira para, 5 tabanca, 33 gram uyuşturucu, çok sayıda dijital malzeme ve 2 adet para sayma makinesi ele geçirildi. Haksız kazançtan elde edildiği değerlendirilen şebeke üyelerine ait 4 lüks araca da el konulan soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerin emniyette sorguya alındı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-suc-orgutune-darbe-67-supheli-yakalandi-6266878 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − thirteen =