Son dakika! Merkelden Doğu Akdenizde Yunanistana destek

0
7
Son dakika... Merkel'den Doğu Akdeniz'de Yunanistan'a destek

Başbakan Merkel, Avrupa Birliğinin Doğu Akdeniz krizinde Yunanistana destek vermekle yükümlü olduğunu söyledi. Almanya Başbakanı buna karşın iki tarafla da görüştüğünü hatırlattı.

Türkiye ve Yunanistan arasında arabulucuğa soyunan Almanya’dan bugün tarafını belli eden açıklamalar geldi.Başbakan Angela Merkel, tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı desteklemekle yükümlü olduğunu söyledi.Merkel, geleneksel yaz mevsimi basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: “AB üye ülkeleri olarak hepimizin, Yunan dostlarımızın haklarını ve söylediklerini ciddiye alma ve haklı oldukları yerde destekleme görevimiz var. Ancak ben gerilimin artmaması için çaba sarf ettim. Bu bazen sadece her iki tarafın tekrar tekrar konuşmasıyla mümkündür. Ekonomik bölgelerin pay edilmesine ilişkin oradaki tartışmalar ancak birlikte yürütülebilir. Almanya, bunun için çaba sarf ediyor.”Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yoğun olarak Türkiye ilişkilerini ele aldığını aktaran Merkel, “Bu ilişkiler çok yönlü. Türkiye, NATO müttefikidir. İhtilaf, iki NATO üyesi arasında. Bu bizi kayıtsız bırakamaz. Bu nedenle bile ittifak içindeki bu şeyleri açıklığa kavuşturmak lazım” dedi.Merkel, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün bir görüşme öngörülmediğini belirterek, “Ancak onunla çok sık konuşuyoruz. Her zaman olduğu gibi bir görüşme olduğunda ivedilikle sizi bilgilendireceğiz” ifadesini kullandı. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/son-dakika-merkelden-dogu-akdenizde-yunanistana-destek-6292266 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + nineteen =