Son dakika! Rusya açık açık ilerliyor! Tatbikat geliyor!

0
5
Son dakika... Rusya açık açık ilerliyor! Tatbikat geliyor...

26 yıllık iktidarında en zor günlerini geçiren Belarus lideri Lukaşenkoya yardım elini uzatan Moskova yönetimi, iki ülkenin yıl sonuna kadar ortak takbikata girişeceğini duyurdu.

Belarus ve Rusya genelkurmay başkanları, 2020 bitmeden iki ülkenin gerçekleştireceği ortak tatbikatın hazırlıklarını görüştü.Tartışmalı seçimlerin ardından oldukça zor günler geçiren Aleksandr Lukaşenko’ya yardım elini uzatan Moskova, böylece bir adım daha ileri gitmiş oldu.Bugün Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makey ile görüşen Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Batılı ülkelere ateş püskürdü. Avrupa Birliği (AB) ve NATO tarafından ‘yıkıcı’ açıklamalar yapıldığını savunan Lavrov, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarından memnun olmayan muhalifleri destekleyen bazı yabancı ülkelerin Belarus yönetimine baskı kurma girişimini kınıyoruz” dedi.Yakın müttefikler arasında son dönemde temaslar hızlanmış vaziyette. Rusya lideri Vladimir Putin, Belarus için bir polis gücü hazırladıklarını daha önce açıklamıştı.26 yıldır Belarus’u yöneten Lukaşenko, haftalardır muhalifler tarafından protesto ediliyor ve gösterilerin ülke tarihinin en büyük protestosu olduğu bildiriliyor. Tartışmalı seçimleri Lukaşenko’nun yüzde 80 oy alarak kazandığı duyurulmuştu.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/son-dakika-rusya-acik-acik-ilerliyor-tatbikat-geliyor-6296129 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × one =