Son dakika! Şilide bir haftada ikinci büyük deprem

0
13
Son dakika... Şili'de bir haftada ikinci büyük deprem

6.8lik depremin ardından bu kez ülkenin kuzeyi 6.3le sarsıldı, sarsıntının merkez üssü Coquimbo kentine 47 kilometre mesafede.

Güney Amerika ülkesi Şili bir hafta içinde ikinci kez sarsıldı, yerel saatle akşam 21.26’da bir deprem daha gerçekleşti.Merkez üssü Coquimbo kentine 47 kilometre mesafede olan 6.3 büyüklüğündeki sarsıntı, ülkenin kuzeyinde hissedildi.Bir hasar veya can kaybının bildirilmediği deprem, yerin 30 kilometre altında meydana geldi.Şili’de hafta başında da 6.8 büyüklüğünde bir deprem kaydedilmiş ve 1300 kilometre uzaklıktaki başkent Santiago bile sallanmıştı.Şili, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu’nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının hemen kıyısında yer alıyor. Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 90’ının meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/son-dakika-silide-bir-haftada-ikinci-buyuk-deprem-6299252 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + eighteen =