Son Dakika: WhatsApp ve Facebook için flaş karar!

0
5
Son Dakika: WhatsApp ve Facebook için flaş karar!

Gelen son dakika haberine göre, Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma açılmasına karar verdi ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu. Öte yandan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsAppın zorunlu güncelleme kararının yarınki toplantıda ele alınacağını duyurdu.

Rekabet Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, Kurul’un, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Facebook Inc, Facebook Ireland Ltd, WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte Facebook olarak anılacak) hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “hakim durumun kötüye kullanılması” başlıklı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açtığı belirtildi.  İlgili Haber Son dakika: WhatsApp’ta büyük panik! Hepsi paylaşılıyor… Son günlerde WhatsApp kullanıcılarına, “WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine” ilişkin bilgilendirme yapıldığına işaret edilen açıklamada, “Söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.” ifadeleri kullanıldı. “Kurul’un, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurduğu” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: İlgili Haber Son Dakika… Ankara’da WhatsApp alarmı! Son gün 8 Şubat… “Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/son-dakika-rekabet-kurulundan-flas-facebook-ve-whatsapp-karari-6403145 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × three =