Son Seçim Anketinden Son Dakika! 23 Haziran Seçim Sonuçları Anketinde Son Durum Ne? Yıldırım Mı İmamoğlu Mu?

0
47
Son Seçim Anketinden Son Dakika! 23 Haziran Seçim Sonuçları Anketinde Son Durum Ne? Yıldırım Mı İmamoğlu Mu?

Seçim anketi neticeleri, İstanbul 23 Haziran seçim anketinde Binali Yıldırım mı, Ekrem İmamoğlu mu önde? sorularının cevabı vatandaşlar tarafınca merak ediliyor. 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine artık bir tek 2 gün kaldı. Tüm Türkiye’nin nefesini tutup beklediği seçim anketi neticeleri da yakından takip ediliyor. ORC araştırma şirketi anket çalışmalarını tertipli olarak yayınlamaya devam ediyor. ORC’nin son seçim anketinde halka “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, oy vermeyi düşündüğünüz aday hangisidir?” sorusu yöneltildi. İşte 12-14 Haziran 2019 tarihleri içinde 6580 şahıs ile meydana getirilen anketin neticeleri.

Seçim anketi neticeleri seçim yaklaştıkça daha da merak edilir hale geldi. Türkiye’nin gözü kulağı artık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde… İstanbul’da seçimlerin iptal kararını Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne karşın kamu görevlisi olmaması sebebiyle almıştı. Pazar günü tekrarlanacak seçimler öncesinde de anket araştırmaları devam ediyor. Son olarak ORC son anket sonuçlarınıkamuoyu ile paylaştı. İşte ORC’nin açıklamış olduğu seçim anketinde oy oranları…

Anket Sonuçlarında Kim Önde?

ORC araştırma şirketinin yapmış olduğu ikinci anket çalışmasının sonucu açıklandı. Araştırmada vatandaşlara, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, oy vermeyi düşündüğünüz aday hangisidir?” sorusu yöneltildi.

12-14 Haziran 2019 tarihleri içinde 6580 şahıs ile karşı karşıya görüşme yöntemiyle meydana getirilen bu araştırmaya nazaran AK Parti İstanbul Belediye Başkan talibi Binali Yıldırım oy oranını yükselterek %48,3’e çıkardı. CHP İstanbul Belediye Başkan talibi Ekrem İmamoğlu ise %47,7 oy aldı. Öteki kategorisinde 0,6, kararsız kategorisinde ise %3,6 oy oranı oldu.

ORC’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yönelik gerçekleştirdiği 2. anket çalışmasıdır. ORC son anket çalışmasını (seçim tahmini) 21 Haziran’da açıklayacaktır.

Binali Yıldırım 2. Ankette Oy Oranını Artırdı

Binali Yıldırım’ın açıklanan 2. Anket sonuçlarında oy oranını artırdığı gözlemleniyor. Birinci anket sonuçlarında Yıldırım, %47,0, Ekrem İmamoğlu %46,7 oy oranı aldı.

Yenilenen Seçimde Aday Sıralaması Değişecek Mi?

31 Mart 2019’da meydana getirilen seçime katılan siyasal partiler bu seçime de katılabilecek.

Siyasal partiler tekrardan aday tespiti yapamayacak sadece ölüm, çekilme benzer biçimde nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019’da meydana getirilen seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

Seçmen Listeleri Güncellenecek Mi?

31 Mart 2019’da meydana getirilen seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.

Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 5 =