Sosyal Güvenlik Kurumu, ‘İşte Anne Projesi’ne Katılanlara Ayda 2400 Lira Maaş Veriyor!

0
112
Sosyal Güvenlik Kurumu, 'İşte Anne Projesi'ne Katılanlara Ayda 2400 Lira Maaş Veriyor!

İŞKUR’dan fırsat üzerine fırsat gelmeye devam ediyor. İşsiz olup çalışmak isteyen annelere devlet 80 lira harçlık veriyor. Bu mühim uygulama, İŞKUR aracılığı ile devam ediyor. Bu bağlamda da hanım istihdamının artırılması amacıyla İşte Anne Projesi başlatıldı. İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması için İŞKUR tarafınca hem mesleki eğitim kursları hem de işbaşı eğitim programları düzenleniyor. Peki, İşte Anne Projesine iyi mi dahil olunacak? Ilk olarak, destekten yararlanmak için 0-15 yaş içinde evladı olan bayanların çocuk sahibi oldukları belgeyi İŞKUR’a vermeleri gerekiyor. Peki İŞKUR annelere harçlık alma müracaat şartları nedir? İşsiz annelere harçlık iyi mi alınır?

Sigorta Da Karşılanıyor

Projeden, yalnız 15 yaş dahil olmak suretiyle 0-15 yaş arası evladı olan anneler yararlanabilecek. Çocuğun, proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması ise projeden yararlanmak için engel değil. Ek olarak bir kural dışı daha tanındı ve evlat edinen bayanlar da destekten faydalanabiliyor.

Bu şartı yerine getiren bayanlara, İŞKUR tarafınca düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam etmiş olduğu sürece ödeme yapılıyor. Ödenecek meblağ ise günlük 80 lira. Daha açık bir anlatımla; 15 yaşına kadar evladı olan annelere, İŞKUR’un açmış olduğu programlara katılmaları halinde devlet, günlük 80 lira, aylık da 2.400 lira para ödüyor. Ek olarak annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sıhhat sigortası primi de karşılanıyor.

Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, öteki sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde minimum 5, en fazla 8 saat olmak suretiyle ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

Mesleği eğitim kurslarına katılacak bayanlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar; günlük minimum 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek suretiyle minimum 30, en fazla 40 saat. Kısaca, İşte Anne Projesi ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan hanıma devlet, 7.200 lira maaş ödüyor.

Şartlar Neler?

Peki, İşte Anne Projesine iyi mi dahil olunacak? Ilk olarak, destekten yararlanmak için 0-15 yaş içinde evladı olan bayanların çocuk sahibi oldukları belgeyi İŞKUR’a vermeleri gerekiyor. Proje kapsamında İŞKUR, 81 il müdürlüklerinde İşte Anne Birimi kuracak ki, birimlerin bir çok kuruldu.

Projeden yararlanacak bayanların, İş Kulübü bulunan illerde ilk olarak İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor. Peşinden bayanlar, İŞKUR tarafınca minimum yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor.

400 Lira Kreş Yardımı

İşte Anne Projesine katılan bayanlara yalnız maaş ödenmiyor ek olarak evlatları için kreş desteği de sağlanıyor. Proje kapsamında; endüstri sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan bayanların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası evlatları için aylık 400 TL bakım desteği veriliyor.

Destek program süresince de devam ediyor. Bunun için de çocuğun kreşe gittiğine dair belgelerin İŞKUR’a teslim edilmesi kafi. Kreş yardımıyla beraber projeye katılan bayanlara devletin ödediği destek aylık 2.800 lirayı buluyor.

Destekden Nasıl Yararlanacaksınız?

  • 0-15 yaş arası evladı olan anneler yararlanabiliyor.
  • İŞKUR’a kayıtlı işi olmayan olmak.
  • İşverenin birinci yada ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak.
  • Herhangi bir toplumsal güvenlik kurumundan emekli olmamak.
  • Desteğe başvurulduğundan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak.
  • Desteğe başvurulduğu tarihten önceki son 1 ayda emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak.
  • İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × two =