Taylandda gördüğü ejder meyvesini Aydında yetiştiriyor

0
6
Tayland'da gördüğü ejder meyvesini Aydın'da yetiştiriyor

Gemilerde tayfa olarak çalışırken Taylandda gördüğü ejder meyvesini Aydında üretmeye karar veren Övünç Yorbik, bu sezon 7 bin meyve hasat etmeyi hedefliyor.

Aydın İncirliova ilçesine bağlı Gerenkova Mahallesi’nde yaşayan Övünç Yorbik, Tayland’da çalışırken gördüğü ejder meyvesini, 3 yıl önce yetiştirmeye karar verdi.Övünç Yorbik, bin metrekarelik yer kiralayarak hazır hale getirdiği seraya 900’e yakın fidan dikerek geçen yıl 1500 meyve hasat etti.
Gazetecilere açıklama yapan Yorbik, bu yıl yaklaşık 7 bin ürün almayı hedeflediğini söyledi.
Ürünün haziran ayında tomurcuk verdiğini, yaklaşık 45 gün sonra da olgunlaştığını belirten Yorbik, hasadına başladıkları meyvenin tanesini 15 liradan satıldığını aktardı.

Ejder meyvesinin sağlığa yararlı olduğunu kaydeden Yorbik, “Bu yıl 7 bin civarında meyve bekliyorum. Dallar çoğaldıkça meyvede artıyor. Gelecek yıl da 15 bin meyve hedefliyorum.” dedi.

 
 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/taylandda-gordugu-ejder-meyvesini-aydinda-yetistiriyor-6265720 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 2 =