Tokyoda aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı 100ü aştı

0
5
Tokyo'da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı 100'ü aştı

Japonyanın başkenti Tokyoda aşırı sıcak nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 103e yükseldi.

Ağustos ayı ile birlikte kavurucu sıcakların etkisine giren Japonya’nın başkenti Tokyo’da aşırı sıcak bilançosu ağırlaşıyor. Tokyo yerel hükümeti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Pazartesi gününe dek geçen 4 günlük sürede 24 kişinin daha sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybetmesiyle, bu ay sıcağa bağlı şikayetler nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 103’e ulaştı. Ölenlerin yaş aralığının 50 ila 90 arasında değiştiği belirtilirken, son kurbanların 22’sinin kapalı alanda öldüğü, aynı kişilerin 19’unun ise klima kullanmadığı bildirildi.

REKOR KIRMIŞTI17 Ağustos tarihinde 41.1 derecelik rekor sıcaklık kaydedilen Japonya’da uzmanlar sıcak çarpmasına karşı uyarmış, vatandaşlara açık alanlarda uzun süre bulunmaktan kaçınmaları ve bol su tüketmeleri tavsiyesinde bulunmuştu. Yetkililer klima kullanımının önemine dikkat çekmişti. Ülkenin büyük bölümünde 35 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Japonya’da günlük hayatı zorlaştırmaya devam ediyor.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/tokyoda-asiri-sicaklardan-olenlerin-sayisi-100u-asti-6285537 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 1 =