Trafik Sigortası’nda Tüm Sürücüleri İlgilendiren Önemli Değişiklik! Araç Alacaklar Dikkat!

0
44
Trafik Sigortası'nda Tüm Sürücüleri İlgilendiren Önemli Değişiklik! Araç Alacaklar Dikkat!

Geçtiğimiz hafta trafik sigortasında, tüm sürücüleri yakından ilgilendiren mühim bir değişim yapılmış oldu ve Resmi Gazetede yayımlandı. Maalesef, değişim tam anlaşılamadığından kamuoyunda, ‘hasarsızlık indirimi kalkıyor, primler artacak’ şeklinde yanlış yorumlandı. İşin doğrusunu anlatayım.
Ilkin trafik sigortasında hasarsızlık indirimi nedir, iyi mi uygulanır; özetlemek gerekirse informasyon vereyim ki, değişim daha iyi anlaşılsın. Trafik sigortasında, sürücülerin hasar geçmişine nazaran 7 ayrı kategori (buna basamak da diyebiliriz) bulunuyor ve prim artırım-indirimleri bu basamaklara nazaran belirleniyor. İlk kez sigorta yaptıracaklar, trafik sigortası sistemine 4. kademeden giriyor. Hasarsız geçen her yıl bir aşama artıyor ve 7. kademeye kadar çıkılıyor, primler de ona nazaran azalıyor. Hasar yapıldığı her yıl için de aşama düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor ve fiyat da artıyor. 7. basamak, hasarsız sürücülerin olduğu grup ve düşük prim ödüyorlar. 1-2-3’üncü basamak ise devamlı hasar meydana getiren, riskli grup ve haliyle yüksek prim ödüyorlar.

Vasıta Alacaklar Dikkat!

Gelelim, meydana getirilen değişikliğe. Trafik sigortasına nazaran; vasıta sahipleri, aracını satıp yeni bir vasıta aldığında, yeni araca ilişkin detayları trafik sigortasını yaptırdığı şirkete bildirmek zorunda. Bu durumda vasıta sahibinin geçmişten gelen hasarsızlık indirim hakkı aynı türdeki araçlar için devam ediyor. Sadece sürücü sattığı vasıta türünden değişik bir vasıta alırsa ve geçmişten gelen bir hasarsızlık indirimi var ise ilk kez sigorta yaptırıyormuş şeklinde 4. kademeden poliçe düzenleniyor. Fakat yok, hasarlı sürücüyse, kullandığı araçtan değişik bir vasıta türü de alsa trafik sigortasına kalmış olduğu yerden, doğrusu zamlı primden, devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − nine =