Tunceli Kırsalında Güvenlik Güçleriyle Teröristler Arasında Çıkan Çatışmada 2 Asker Şehit Düştü, 2 Asker Yaralandı!

0
43

Tunceli kırsalında güvenlik güçleriyle teröristler içinde çıkan çatışmada 2 asker şehit düştü, 2 asker yaralandı. Şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Ökkeş Ede’nin 12 Nisan’da evlendirilmiş olduğu sadece düğün yapamadığı, son mesajında da “Can vermeye her daim hazırız” söylediği ortaya çıktı. Öteki şehit Jandarma Uzman Çavuş Emre Üçkan’ın da dün akşam babasıyla telefonda görüştüğü ve operasyona çıkmış olduğu bilgisini verdiği öğrenildi.

Tunceli’de, dün PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri içinde çıkan çatışmada yaralanan 4 askerden, 2’si, kaldırıldıkları hastanede şehit oldu.

Merkeze bağlı Karşılar köyü kırsalında operasyon düzenleyen güvenlik güçlerine dün akşam saatlerinde PKK’lı teröristlerce ateş açıldı. Oluşturulan ilk ateşte, 4 asker yaralandı. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesi üstüne çatışma çıktı. Çatışma bölgesine takviye birlikler sevk edildi.

Yaralı 4 asker, helikopterle bölgeden alınarak Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan askerlerden 2’si, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Öteki 2 askerin tedavilerinin ise sürdüğü bildirildi.

Güvenlik güçlerinin teröristleri etkisiz hale getirmek için bölgede yürüttüğü hava destekli operasyonların sürdüğü bildirildi.

Memleketlerine Uğurlandılar

Tunceli’de şehit düşen Uzman Çavuşlar Ökkeş Ede (26) ile Emre Üçkan(26) Elazığ’da düzenlenen törenin arkasından memleketlerine uğurlandı.

Dün gece Tunceli’nin merkez kırsalında terör örgütü PKK’lı teröristlerle ile güvelik güçleri içinde çatışma çıkmış,4 asker yaralanmıştı. Yaralı Jandarma Uzman Çavuşlardan Ökkeş Ede ile Emre Üçkan hastanede meydana getirilen tüm müdahalelere karşın şehit oldu.Şehitlerin naaşları memleketlerine uğurlanmak suretiyle Elazığ’a getirilip, havalimanında merasim düzenlendi. Helikopterden askerler tarafınca omuzlara alınan şehitlerin naaşı katafalka konuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve şehitlerin öz geçmişinin okunmasının arkasından İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya yakarma etti. Ondan sonra katafalktan askerler tarafınca omuzlara alınan şehitlerin naaşı uçağa konuldu. Şehitlerden Uzman Çavuş Ökkeş Ede memleketi Osmaniye’ye, Uzman Çavuş Emre Üçkan’ın naaşı ise memleketi Kütahya’ya gönderildi.

Törene, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, FÜ Rektörü Kutbeddin Demirdağ, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, İl Jandarma Komutanı Albay Necip Çarıkcıoğlu, Elazığ İl Güvenlik Müdürü Doğan Cangül, öteki protokol üyeleri, güvenlik mensubu ve askeri erkan katıldı.

Osmaniye’de Toprağa Verilecek

Tunceli’de PKK’lı teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Ökkeş Ede, memleketi Osmaniye’de düzenlenecek törenin arkasından toprağa verilecek.

Tunceli’de Geyiksuyu Jandarma Komando Tabur Komutanlığı’nda görevli olan Jandarma Uzman Çavuş Ökkeş Ede, 11 Haziran’da PKK’lı teröristlerle merkeze bağlı Pınar Köyü Vezgür Tepe bölgesinde çıkan çatışmada şehit oldu. Şehidin cenazesi Tunceli’de yapılacak törenin arkasından uçakla Adana’ya gönderilecek.

Anası ve Babası Vefat Etmiş

12 Nisan’da nikah kıyan sadece hala düğün yapmadığı öğrenilen Ökkeş Ede’nin anne ve babasının da daha ilkin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Şehit Ökkeş Ede’nin cenazesi Osmaniye’de bugün ikindi namazının arkasından düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

“Can Vermeye Hazırız”

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ökkeş Ede, toplumsal medya adresi Feysbuk’ta hain darbe girişimi ile ilgili yapmış olduğu paylaşımda vatan için can vermeye hazır bulunduğunu yazdığı ortaya çıktı. Şehidin paylaşımı şöyleki:

“Türk Silahlı kuvvetlerinin mensubu olmaktan onur ve gurur duyduğumu belirterek sözlerime adım atmak isterim. 15.07.2016 tarihinde devletimize ve milletimize karşı meydana getirilen saldırıları hain,alçak ve bir o denli da nefretle kınıyor aziz şehitlerimize Tanrı’tan rahmet temenni ediyorum. Şu hiçbir süre unutulmamalıdır ki, Türk askeri her daim aziz milleti ve devleti için el ele yılmadan terör, terör yandaşları ile mücadelede kararlılık içinde olacaktır. Milletimizin refahı, devletimizin bekası adına can vermeye her daim hazırız.”

3 Eylül’de Düğün Yapacaktı

Jandarma Uzman Çavuş Ökkeş Ede’nin, 2012 senesinde Alanya’da turizmde çalışmaya başladığı, Rusya ile yaşanmış olan krizinin arkasından da sınavlara girerek ortalama 2 yıl ilkin uzman çavuş olduğu açıklandı. Her yaz izinlerinde Alanya’ya gelen Ökkeş Ede’nin, Osmaniye’de oturan annesini bu yıl 4 Şubat’ta kaybetmiş olduğu ifade edildi. 12 Nisan’da nişanlısıyla nikah masasına oturan Ökkeş Ede’nin, bu yıl 3 Eylül için düğün hazırlıkları yapmış olduğu bildirildi.

Alanya’da oturan turizmci arkadaşıyla düğünden sonrasında balayı rezervasyonu yaptırmak için görüşen Ökkeş Ede’nin son görüşmesinde, “Şimdi göreve çıkıyorum. Salı akşamı döneceğim. Haber edersin kanka kolay gelsin” söylediği kaydedildi.

Simav’a Şehit Acısı Düştü

Tunceli’de terör örgütü PKK ile çıkan çatışmada şehit düşen 2 askerden Uzman Jandarma Çavuş Emre Üçkan’ın (23) acı haberi, Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Yeniköy köyünde yaşayan ailesine ulaştı. Şehit Üçkan’ın, operasyondan ilkin ailesini arayıp, helallik istediği öğrenildi.

Tunceli’de dün saat 21.00 sıralarında PKK’lı teröristlerle girilen çatışmada 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı. Şehit askerlerden Uzman Jandarma Çavuş Emre Üçkan’ın acı haberi, bu sabah sıhhat ekipleri ve yetkililer tarafınca Simav’a bağlı Yeniköy köyünde yaşayan ailesine verildi.

Şehit haberini alan ziraatçi baba Mustafa Üçkan (50),anne İftadiye Üçkan (47) ve ağabey Oğuz Üçkan (28),gözyaşı döktü. Şehit ailesinin tek kattan oluşan evine, Türk bayrağı asıldı.

İki kardeşin küçüğü olan şehit Emre Üçkan’ın, 5 senedir Tunceli’de vazife yapmış olduğu ve vazife süresinin dolmasına 6 ay kalmış olduğu açıklandı.

2,5 ay ilkin izne geldiği öğrenilen Emre Üçkan’ın ağabeyi Oğuz Üçkan, kardeşinin kendilerini dün telefonla aradığını anlatarak, “Operasyona çıkıyorum. Bir ihtimal tekrar görüşemeyebiliriz. Hakkınızı helal edin’ dedi” diye konuştu.

Babasıyla Son Kez Telefonla Görüştü

Tunceli’de terör örgütü PKK ile çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Emre Üçkan’ın (23) babası Mustafa Üçkan, oğluyla dün akşam üstü telefonla görüştüğünü belirterek, “‘Görevdeyim baba’ dedi. ‘Ne süre döneceksin?’ diye sormuş oldum. ‘Gece döneceğim baba’ diye yanıt verdi. Tekrar görüşemedik” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × five =