Türk bilim insanı aşı müjdesini verdi

0
11
Türk bilim insanı aşı müjdesini verdi

Almanya’da Prof. Dr. Uğur Şahin’in başında olduğu BioNTech firmasının koronavirüse karşı geliştirdiği aşının son aşamada olduğu açıklandı.

Şahin’in Frankfurter Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada BioNTech’in ABD ilaç şirketi Pfizer’in desteğiyle geliştirdiği BNT162b2 adlı aşının tüm deneme süreçlerinin başarıyla sona erdiğini ve dağıtım için sadece gerekli iznin beklendiğini söyledi.Aşının güvenirliğini ve virüse karşı koruyuculuğunu “mükemmel” olarak niteleyen Şahin, deneklerin antikor geliştirdiklerini ve bağışıklık kazandıklarını belirtti. Seri üretime geçtiklerini ve iznin çıkması durumunda derhal dağıtıma geçebileceklerini aktaran Şahin, “Pandemiyi sona erdirmemize çok az bir süre kaldı” dedi. Avrupa’da ilaç izni yetkisine sahip Avrupa İlaç Ajansı EMA da sürecin olumlu gittiğini açıkladı. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/turk-bilim-insani-asi-mujdesini-verdi-6332196 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 5 =