Türkiye’de Genç Nüfus Yaşlanıyor, Özel Sağlık Sigortası’na Olan İlgi Artıyor

Marsh Genel Müdürü Yeşim Aksüt, küresel çapta ortaya çıkan sağlık trendleri ile birlikte Türkiye’deki sağlık harcamalarının da artışa geçtiğini ifade etti.

0
76

Marsh Genel Müdürü Yeşim Aksüt, küresel çapta ortaya çıkan sağlık trendleri ile birlikte Türkiye’deki sağlık harcamalarının da artışa geçtiğini ifade etti.

Türk Tabipler Birliği Özel Hekimlik Uygulamaları Katsayısı’nın sağlık hizmeti sunmakta olan kurumların fiyat tarifelerini belirleme aşamasında önemli bir faktör olarak işlem gördüğünü ifade eden Aksüt, 2018 yılının başında 2017 yılının başına oranla yüzde 12,9 düzeyinde bir artış yaşandığını belirtti.

Dövizin Güçlenmesi Sağlık Maliyetlerini Yükseltti

Yaşanan artışın kurumların tedavi sürecindeki maliyetlerine de direkt olarak yansıdığını belirten Aksüt, tıbbi cihaz alımlarının neredeyse tamamının döviz cinsinden yapıldığını, 2018 yılının başından bu zamana geçen süreçte Türk Lirası cephesinde yaşanan değer kaybının da yüzde 26 düzeyinde olduğunu, bu durumda sağlık sektörünün önemli derecede etkilendiğini, tedavi maliyetlerinin üzerindeki etkinin de bu sebeple artış yaşadığını ifade etti.

Genç Nesil Yaşlanıyor ve Özel Sağlık Sigortası’na Olan İlgisi Artıyor

Konu hakkında açıklama yapan Mercer Yan Haklar Danışmanlığı Direktörü Can Şuntay ise Türkiye genelinde yaklaşık 3 milyon vatandaşın özel sağlık sigortası kullanmakta olduğunu, bu rakamın 1 milyona tekabül eden kısmının yurtdışında sağlık hizmeti almak için aynı zamanda seyahat sigortasına da sahip olduğunu ifade ederken, Türkiye’deki yaş ortalamasının 32 olduğunu, doğurganlık oranının giderek azaldığını, genç nüfusun yaşlanmaya başladığını, sağlık hizmetlerine daha çok ihtiyaç duyulabilecek bir döneme yaklaşıldığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 5 =