Türkiyenin ilk ayyıldızlı camisi yarın ibadete açılıyor

0
5
Türkiye'nin ilk ay-yıldızlı camisi yarın ibadete açılıyor

Sivasta ay ve yıldız şeklindeki mimarisiyle Türkiyede ilk olma özelliği taşıyan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi yarın düzenlenecek törenle ibadete açılacak.

Haberin Tüm FotoğraflarıSivas’ta yapımına 2017 yılında başlanan ve ‘ay-yıldız’ şeklindeki mimarisiyle dikkat çeken cami tamamlandı. Yukarı Tekke Mezarlığı yakınlarında, belediye ve hayırsever vatandaşların iş birliğiyle yapılan 7 bin metrekare kapalı alana sahip caminin yıldız şeklindeki kapalı alanında 3 bin 500 kişi, hilal şeklindeki avlusunda ise 4 bin 900 kişi namaz kılabilecek. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplamda 8 bin 400 kişi aynı anda ibadetini yapacak. İç tefrişatı yapılan caminin halıları da serilerek, süslemeleri tamamlandı. Mimarisi ile dikkat çeken caminin süslemelerini Sivas Özgecan Hanımlar Kültür Merkezi’nde kurs gören kadınlar üstlendi. Süslemelerinde filografi sanatından Arapça ‘elif’ ve ‘vav’ harfleri ile özel işlemeli tablolar yer aldı. Dış mimarisi kadar iç özellikleri ile de dikkat çeken cami yarın düzenlenecek tören ile ibadete açılacak. Camideki açılış programının ardından cuma namazı kılınacak. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/gundem/turkiyenin-ilk-ay-yildizli-camisi-yarin-ibadete-aciliyor-6276297 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 + fourteen =