Twitter, Platformdaki Milyonlarca Hesabı Sildi!

En önemli sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, spam gönderi ve bot hesaplar ile alakalı olan milyonlarca hesabı ayıklama işlemini sürdürüyor.

0
74

En önemli sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, spam gönderi ve bot hesaplar ile alakalı olan milyonlarca hesabı ayıklama işlemini sürdürüyor.

ABD Kongresi’nde yer alan ünlü oyuncu ve yapımcı Seth Rogan’ın twitter hesabına musallat olan bot hesaplar ve kötü niyetli kullanıcılar sosyal medya platformunda çalışmalar başlamasına neden olmuş ve 70 milyondan fazla hesabın şüpheli olduğu ifade edilerek askıya alınmıştı. Geride bıraktığımız iki ay askıya alınan bu hesaplar yeniden aktif olmaya başladı.

Konu ile alakalı olarak yabancı basına yapılan haberlere göre, Twitter’de yapılan bu ayrıntılı temizlik işlemi nedeniyle Temmuz ayında pek çok kullanıcı tekrardan hesap açmak zorunda kaldı. 2017 Ekim döneminde ikiye katlanan askıya alma işlemi, bu sayede 2018 yılında da tekrar etmiş oldu.

Seçimlerin Ardından Denetimler Sıkılaştı

Twitter tarafından gerçekleştirilen bu denetimlerin asıl nedeni, 2016 yılında ABD’de gerçekleştirilen seçimlerde sosyal medyadaki bot hesaplar ve propaganda çalışmaları olduğu ifade edildi. O dönemde Facebook ve Twitter’daki pek çok bot ve tacizci hesap kullanıcıları rahatsız etmiş ve şirketlerin büyük tepki toplamasına sebep olmuştu.

Öte yandan Twitter tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada 2018 Mayıs dönemi itibari ile otomatik spam ve gönderi tespit sisteminin 30 günlük zaman diliminde yaklaşık olarak 10 milyon hesabı tespit edildiği ve söz konusu hesaplar içerisinde gerçek hesapların belirlenmesinin bir hayli zor olduğu ifade edildi. Ayrıca bir gün içerisinde 50 binin üzerinde hesabın engellendiği de açıklamalara eklendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 3 =