Üç Akademisyenin “Örgüt Propagandası”ndan Cezalandırılması İstendi!

0
44
Üç Akademisyenin "Örgüt Propagandası"ndan Cezalandırılması İstendi!

Sulh Akademisyenlerine destek terör propagandası değil. Sulh Akademisyenlerine yönelik soruşturmayı protesto amaçlı pankart açan öğrenciler haklarında oluşturulan davadan beraat etti. Mahkemenin beraat sonucuna savcılık itiraz etti. Sadece dosyayı inceleyen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi 11 Mart 2019 tarihindeki sonucunda beraat kararının oybirliği ile onanmasına karar verdi.

Sulh Akademisyenleri’nin yayınladığı imza metni bugüne dek hem siyasiler hem de yargı tarafınca fazlaca tartışıldı. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hakim örnek olarak sunulan beraat sonucu için “O beraat veren mahkemenin ayıbı” derken, yargı içinde baskın olan görüşü de ifade ediyordu. Sadece Yargıtay’ın verdiği bir karar aslına bakarsak Sulh Akademisyenleri için de örnek teşkil edecek özellikte.

Gözaltına Alındılar

Sulh Akademisyenlerine yönelik soruşturmayı protesto eden Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri Meltem Güç, Selma Atasert, Merve Nur Afşar açtıkları standa ‘Kürdistandaki kirli harbe karşı bildiri gösteren Yıldız Teknik Üniversitesinde 32, İstanbul Üniversitesinde 55, Ankara Üniversitesinde 121 akademisyene dava açıldı” yazılı poster astılar. Bir öteki afişte ise ‘Haziran 2015’ten bu yana 200 talebe tutuklandı bir o kadarı gözaltına alındı, soruşturma terörüne maruz kaldı, bu suça kayıtsız kalma’ yazıyordu. Ilkin hususi güvenlik görevlilerini peşinden polislerin müdahalesi ile karşılaştılar ve gözaltına alındılar. Haklarında hazırlanan iddianamede, çantalarından Kızılbayrak dergisi çıkmış olduğu belirtiliyor, bununla birlikte ‘PKK propagandası’ yaptıkları öne sürülüyordu.

Yaptıklarını Savundular

Gazete Duvar’dan Murat İnceoğlu’nun haberine bakılırsa; üç genç mahkemede açtıkları afişleri ve eylemlerini savundu, Kürdistan derken ‘coğrafi bir bölgeyi’ kast ettiklerini söylediler. Hatta Selma Atasert mahkeme ifadesini, “Bir kaç ay öncesine kadar şu andaki Cumhurbaşkanımızında Kürdistan kelimesini kullandığını biliyorum” sözleri ile tamamladı.

Açtıkları dövizde ‘Devrimci Gençlik Birliği’ imzası bulunduğunu ve yasal olan bu kuruma üye olduklarını söyleyen gençler için savcı ceza talep etti. Sadece mahkeme üç gencin beraat etmesine karar verdi.

Mahkemeden ‘Propaganda’ Saptaması

Karar metninde Anayasa’nın 26’ncı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’ncu maddesine atıfta bulunulan beraat sonucunda “Terörle Savaşım Kanunu 7/2. maddesinde düzenlenen ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ tabiri ise Terör örgütünün varlığını ve eylemlerini meşrulaştırmak, kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak anlamına gelmektedir. Buna bakılırsa TMK 7/2. Maddesinde düzenlenen Propaganda suçunun oluşması için söylenen söz ya da meydana getirilen davranışın, “propaganda” niteliğini taşıması tek başına kafi değildir. Yasakoyucu, bu propagandanın konusunu da sınırı olan olarak belirlemiştir. Bu bağlamda meydana getirilen propagandanın TMK 7/2 kapsamında kabul edilebilmesi için; Terör örgütünün cebir, sertlik yada tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek şekilde yada Terör örgütünün cebir, sertlik yada tehdit içeren yöntemlerini övecek şekilde yada Terör örgütünün cebir, sertlik yada tehdit içeren yöntemlerine başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir.” saptaması yapılmış oldu.

Kararda terör propagandası değerlendirmesi yapılabilmesi için, “Öteki bir anlatımla; İşlenen eylem terör örgütü ile ilgili olmakla beraber bu örgütün cebir, sertlik yada tehdit içeren yöntemlerine ilişkin değilse, işlenen eylem terör örgütü ile ilgili ve bu örgütün cebir, sertlik yada tehdit içeren şekilleri ilişkin olmakla bu şekilleri bir başkasına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla işlenmiyorsa, işlenen fiilin mevzusu terör örgütü ile ilgili ve bu örgütün cebir, sertlik yada tehdit içeren şekilleri ilişkin olmakla beraber bu şekilleri meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmaya teşvik edecek şekilde değilse, TMK 7/2’de düzenlenen suçun işlenmesi söz mevzusu olması imkansız.” görüşü savunuldu.

Yargıtay Sonucu Onadı

Mahkemenin beraat sonucuna savcılık itiraz etti. Sadece dosyayı inceleyen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi 11 Mart 2019 tarihindeki sonucunda beraat kararının oybirliği ile onanmasına karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − ten =