Ukraynanın doğusunda hafta sonu ateşkes başlıyor

0
6
Ukrayna'nın doğusunda hafta sonu ateşkes başlıyor

27 Temmuzda silahların susacağı bölgede, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu altı yıldır savaş halinde.

Ukrayna, ülkenin doğusunda 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında ateşkesin sağlanması için anlaşmaya varıldığını duyurdu.Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu toplantısı sonrasında tarafların Minsk Anlaşması gereği çatışmaların durdurulması konusunda mutabakata vardığı kaydedildi.
Ateşkesin 27 Temmuz saat 00.01’den itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, Normandiya formatındaki toplantıların bu kararın alınmasında etkili olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Tam ve kapsamlı bir ateşkes, Minsk anlaşmalarının uygulanması için temel bir ön koşuldur ve bu anlaşmaların diğer hükümlerinin uygulanmasının yolunu açmaktadır.” ifadelerine yer verildi.
Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/ukraynanin-dogusunda-hafta-sonu-ateskes-basliyor-6266546 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × three =