Vatandaşa Güzel haber! O teklifler Komisyondan Geçti!

0
9

Köprüden kaçak geçiş yapanlara ilişkin kesilen cezaların silinmesi ve hurda araçlarda ÖTV indiriminin 15,000 TL’ye çıkartılmasını öngören poşet teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Köprüden kaçak geçiş yapanlara kesilen yönetimsel para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini ve hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 15,000 TL’ye çıkartılmasını öngören poşet teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine bakılırsa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişim Icra eden Kanun Teklifi kabul edildi.

Ocak 2019’dan kanunun yürürlüğe girmiş olduğu tarihe kadar vasıta sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına karşın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçenlere kesilen yönetimsel para cezası verilmeyecek. Bu şekilde geçiş icra eden ortalama 275,000 araca kesilen 310 milyon TL cezadan vazgeçilecek, ödenen 3.9 milyon TL ise iade edilecek.

Teklife bakılırsa 16 yaş ve üstündeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, TIR çekicisi cins araçların ihraç edilmesi yada hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında gerçekleşme eden ÖTV’nin terkin edilecek üst sınırı 10,000 liradan 15,000 liraya çıkarılacak.

Teklife bakılırsa, Kültür ve Gezim Bakanlığı Döner Ana para İşletmesi, yürüttüğü görevler sebebiyle kurumlar vergisinden muaf olacak.

Öte taraftan teklifle Bulut Eğitim Vakfı tarafınca İstanbul Galata Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kurulacak. Üniversite, diş hekimliği, sanat ve toplumsal bilimler, spor bilimleri fakülteleri, meslek yüksekokulu, lisansüstü eğitim enstitüsünden oluşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − eight =