Yabancı ekonomistler Merkez Bankasından değişiklik beklemiyor

0
16
Yabancı ekonomistler Merkez Bankasından değişiklik beklemiyor

Yabancı ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faizlerde değişikliğe gitmesinin beklemiyor.

Piyasalarda TCMB’nin bu haftaki toplantısında politika faizini sabit bırakacağı tahmin ediliyor.Özellikle enflasyondaki artışla beraber TCMB’nin genişlemeci para politikasına belli bir süre ara vermesi öngörülüyor.
Analistler, bu durumun TCMB’nin genişlemeci para politikasında sona yaklaştığı anlamına gelmediğini bankanın enflasyonun seyrine göre faizlerde tekrar indirime gidebileceğini belirtti.
Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, TCMB’nin para politikasındaki parametrelerde değişikliğe gitmeyeceği öngörüsünde bulundu.

Matys, genişlemeci para politikasına ara vermenin, TCMB’nin enflasyonu son aylarda hangi faktörlerin etkilediği ve bu etkilerin uzun mu yoksa kısa süreli mi olacağı konularını değerlendirmesine olanak sağlayacağını aktardı.
TCMB’nin bu yılın ikinci yarısında enflasyondaki düşüşün hızlanacağı ve 2021 yılında daha da gerileyeceği öngörüsüne dikkati çeken Matys, bu nedenle bu aşamada genişlemeci para politikasının sona erdiğini söylemek için çok erken olduğunu dile getirdi.
Matys, reel faiz oranları düşük seviyelerde olduğu için TL’nin genişlemeci para politikasına ara verme durumundan fayda sağlayamayacağı öngörüsünde bulundu. 
“Enflasyondaki artışın şu an için faiz indirimi seçeneğini ortadan kaldırdı”
Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell, TCMB’nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 8,25’te sabit bırakacağını öngördü. Rendell, bu yıl daha düşük faiz oranlarının gerçekleşebileceğini söyledi.
Rendell, enflasyondaki artışın şu an için faiz indirimi seçeneğini ortadan kaldırdığını aktardı.
AA Finans’ın TCMB’nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin sabit bırakılacağını tahmin etti.
25 Haziran’daki son PPK toplantısında, politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25’te sabit bırakılmıştı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/yabanci-ekonomistler-merkez-bankasindan-degisiklik-beklemiyor-6265370 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − sixteen =