Yaşlandıran Uygulamayı Kullananlar Dikkat! Verilerinizi Çalıyor!

0
25
Yaşlandıran Uygulamayı Kullananlar Dikkat! Verilerinizi Çalıyor!

FaceApp kullananlar dikkat! Son günlerde fazlaca popüler olan FaceApp sanal dünyada yaşlanma akımını başlattı. Peki FaceApp büyük verinin yeni oyunu mu?

Toplumsal medyanın saman alevi şeklinde aniden yaşamımıza giren akımlarının son temsilcisi olan ‘FaceApp’ ile karşılaşmışsınızdır.

Çektiğiniz ya da halihazırda telefonunuzda bulunan fotoğrafları uygulamaya yüklediğinizde bu görselleri tarayan FaceApp yaşlandırma tekniği ile kullanıcılarına garip kareler sunuyor.

Bilhassa Instagram ve Twitter şeklinde popüler platformlarda binlerce kullanıcının paylaşımlarına sahne olan uygulama kısa sürede yeni bir akım başlattı.

Kullanıcılar yalnız kendi fotoğraflarını değil hem de meşhur adların fotoğraflarını da uygulama ile değiştiriyor.

Applyzer verilerine nazaran, kısa bir süreliğine de olsa ücretsiz bir şekilde telefonlarda kullanılabilen FaceApp günde 700 bin indirme sayısına ulaşmış durumda.

Peki ilk bakışta oldukça masum ve keyifli görünen bu akım büyük verinin yeni oyunu olabilir mi?

Dijitalleşen dünyanın en kıymetli deposu artık petrol değil Veri! Haliyle milyarlarca kullanıcının akıllı cihazları ile günlük hayatlarında bıraktıkları dijital izler ile ortaya çıkan veri pek oldukça firmanın hedefinde.

Son dönemde pek oldukça firmanın ciddi yatırımlar yapmış olduğu suni zeka teknolojisinin en oldukça gereksinim duyduğu veri ise ses ve yüz tanıma odaklı olanlar.

Daha oldukça verinin daha oldukça reklam ve haliyle daha büyük kazanç anlamına geldiği günümüzde FaceApp şeklinde uygulamalar işin özünde kullananların veriyi kendi elleri ile veri madencilerine vermesi anlamına geliyor.

Rusya merkezli FaceApp yeni bir uygulama değil sadece son günlerde bu akımın aniden popülerleşmesi ile adını bir kez daha duyurmuş durumda.

“Faceapp’in Gizlilik Politikası Var Fakat…”

Hem iOS hem de Android cihazlarda çalışan uygulama ilk olarak kullanıma girmiş olduğu ocak 2017’de gizlilik ve kullanıcı verilerini iyi mi kullandığı yönünde pek oldukça makaleye mevzu olmuştu.

Dijital dünya ile alakalı emekleri ile malum Stilgherrian’a nazaran, FaceApp’in bir gizlilik politikası var. Sadece firmanın sunmuş olduğu bilgiler kullanıcı verilerinin ne şekilde kullanıldığı mevzusunda net bir izahat sunamıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − 4 =