Yunanistan AB’yi ACİL toplantıya çağırdı

0
4
Yunanistan AB’yi ACİL toplantıya çağırdı

Yunanistan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki adımlarını görüşmek üzere Avrupa Birliği’ni (AB) acil olarak toplantıya çağırdı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye’nin araştırma faaliyetleri konusunda AB’ye acil toplantı çağrısı yaptı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Ankara ile yaşanan sondaj krizinin üye ülkelerle görüşüleceği kaydedildi. AB ise Akdeniz’deki gelişmeleri “aşırı derecede endişe verici” olarak niteledi. Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano, konuya değindiği basın açıklamasında, “Tüm sorunların ‘iyi komşuluk ilişkileri’ çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun bir şekilde, olumlu temaslarla çözülmesi gerekiyor” dedi. Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Başbakanlıkta görüştü. Görüşmenin ardından “Türkiye’nin meydan okumalarına kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek” ifadesini kullanan Dendias, “Türkiye’yi Yunan kıta salanlığından derhal çekilmeye çağırıyoruz” dedi.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/yunanistan-abyi-acil-toplantiya-cagirdi-6280029 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − twelve =