Yunanistanda Oruç Reis istifası! Ülke karıştı!

0
5
Yunanistan'da 'Oruç Reis' istifası! Ülke karıştı...

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakisin Ulusal Güvenlik Danışmanı Aleksandros Diakopulos, Oruç Reisin Yunan kıta sahanlığında araştırmalar yaptığı ve bölgeyi işaretlediği yönündeki açıklamaları sonrası istifa etti.

Diakopulos, istifasını, yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu.Açıklamasında, Doğu Akdeniz’de faaliyetlerde bulunan Oruç Reis sismik araştırma gemisiyle ilgili sözlerinin hükümette yol açtığı rahatsızlığa işaret eden Diakopulos, “Hiç böyle bir niyetim olmadığı halde dün yaptığım açıklama karışıklığa neden oldu, Başbakan’a ve hükümete sorun yarattı. Sorumluluğu üstlenerek istifa ediyorum.” ifadesini kullandı.
Yunan devlet ajansı ANA, Diakopulos’un istifasının Başbakan Miçotakis tarafından kabul edildiğini bildirdi.

İlgili Haber
Son dakika… Yunanistan’ın ödü koptu! Yer yerinden oynuyor

“Oruç Reis, çalışmalarına devam ediyor” demişti
Diakopulos, dün basında yer alan bir demecinde, “Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığında araştırmalarına devam ettiğini ve bölgeyi işaretlediğini” söylemişti.
Beyanlarının hükümette yol açtığı rahatsızlık sonrası bir açıklama daha yapan Diakopulos, “Sözlerinin yanlış anlaşıldığını, Oruç Reis’in araştırma yapmayı denediğini ancak faaliyetlerini yarıda kestiğini” savunmuştu.
Diakopulos’un söz konusu açıklamaları, “Oruç Reis’e araştırma yapma imkanı tanımadıklarını” öne süren Yunan hükümetinde ciddi rahatsızlığa neden olmuş, ülkedeki muhalefet partileri de kamuoyunu yanıltmakla suçladıkları Başbakan Miçotakis hükümetine yoğun tepki göstermişti.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/yunanistanda-oruc-reis-istifasi-ulke-karisti-6285831 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × three =